Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Znaczenie niektórych aminokwasów w diecie

Podziel się

Bardzo istotne z medycznego punktu widzenia jest zapewnienie swojemu organizmowi różnorakich składników odżywczych. Do tej grupy zaliczają się między innymi aminokwasy, takie jak l arginina. Jest to aminokwas o ważnym działaniu dla naszego ustroju.

Dlaczego l arginina jest tak istotna?

Jest to bardzo ważny aminokwas, gdyż umożliwia za sprawą swojego metabolizmu uwalnianie tlenku azotu. Jest to bardzo ważny związek chemiczny, biorący udział między innymi w:

  • rozkurczu naczyń krwionośnych,
  • regulacji pracy układu hormonalnego,
  • prawidłowej czynności seksualnej,
  • właściwej pracy ośrodkowego układu nerwowego,
  • właściwej perfuzji mięśnia sercowego i profilaktyce zawału serca.

L-arginina należy do grupy zasadowych aminokwasów. Obecność kilku grup amonowych nie tylko wpływa na charakter chemiczny tego aminokwasu, ale i przekłada się na potencjał aktywności biologicznej. Do szczególnie istotnych parametrów z punktu widzenia biologicznego: l arginina należy zaliczyć wpływ na mięśniówkę gładką naczyń. Pod wpływem tlenku azotu dochodzi do pobudzenia cyklazy guanylanowej, enzymu odpowiadającego za transmisję sygnału do komórki i rozkurcz mięśniówki gładkiej. Jest to szczególnie istotne w przypadku naczyń – rozkurcz naczynia nie tylko redukuje ciśnienie i poprawia przepływ w danym narządzie, ale i jest krytyczny z punktu widzenia takich zjawisk fizjologicznych, jak choćby erekcja.

Właściwa podaż l argininy jest także niesamowicie istotna w okresie rozwojowym. Wykazano, iż odpowiada ona za uwalnianie hormonu wzrostu oraz właściwą homeostazę tego hormonu w okresie dorastania. Dostarczanie l argininy jest możliwe za pośrednictwem spożywania takich produktów, jak:

  • jaja,
  • mięso,
  • nabiał,
  • rośliny strączkowe,
  • orzechy.

Nie zawsze jednak jest to na tyle efektywne źródło podaży tego aminokwasu. Dlatego też warto zainteresować się różnymi suplementami zawierającymi ten aminokwas w składzie.

Jakie suplementy z l-argininą zażywać?

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na suplementy mające w składzie dużą zawartość l-argininy. Szczególnie korzystne może być stosowanie suplementów z l-argininą w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia narządów istotnych z punktu widzenia metabolizmu tego aminokwasu, a więc nerek oraz jelita cienkiego. Suplementy diety dostępne są pod postacią kapsułek i tabletek – nie ma żadnych przeciwskazań do przewlekłego ich stosowania i warto się tym dokładnie zainteresować z punktu widzenia troski o swoje własne zdrowie i samopoczucie.

Zostaw komentarz