Metody walki z uciążliwym kaszlem
Podziel się
Diagnostyka kaszlu jest bardzo trudna. Kaszel jest objawem, który może mieć podłoże alergiczne, infekcyjne, psychogenne oraz związane z poważnymi schorzeniami ustrojowymi. Kaszel przy znacznym nasileniu potrafi być także czynnikiem znacząco ograniczającym aktywność życiową – szczególnie przewlekły.
Z czego bierze się kaszel?
Kaszel jest odruchem – powstaje on wskutek pobudzenia zakończeń nerwowych w ścianie gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli. Drażnienie nabłonka dróg oddechowych przyczynia się do wysłania impulsów do rdzenia przedłużonego i tym samym wymuszenia skurczu przepony, mięśni międzyżebrowych oraz wzrostu ciśnienia w drogach oddechowych. Celem tego jest usunięcie czynnika drażniącego, a więc potencjalnie szkodliwego dla naszych dróg oddechowych. Niestety, ale bardzo często kaszel wynika z obecności czynników alergicznych – tak jest między innymi w astmie oraz w alergicznym nieżycie nosa. Często kaszel towarzyszy infekcjom, gdy to stan zapalny w obrębie dróg oddechowych zwiększa reaktywność zakończeń nerwowych, a w innych sytuacjach może być związany np. z nowotworem dróg oddechowych. Lista czynników prowokujących kaszel jest bardzo wiele – zalicza się do nich również niektóre leki przeciw nadciśnieniowe.
Jakie są rodzaje kaszlu?
Pod względem patomechanizmu kaszlu należy wyróżnić:
- kaszel suchy,
- kaszel mokry.
Medycznie mówi się raczej o kaszlu produktywnym i nieproduktywnym. Kaszel suchy jest nieproduktywny, gdyż nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny lub usuwanie z dróg oddechowych czynników drażniących. Kaszel mokry z kolei przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych – czyli tzw. plwociny.
Oba rodzaje kaszlu są nieprzyjemne – kaszel suchy jest uciążliwy pod względem częstotliwości oraz uczucia podrażnienia dróg oddechowych. Kaszel mokry z kolei wymusza odkrztuszanie dużych ilości plwociny i jej połykanie albo wypluwanie. Kaszel może być również czynnikiem stygmatyzującym – szczególnie w przypadku przebywania w miejscach publicznych.
Jak radzić sobie z kaszlem?
Przy kaszlu mokrym warto stosować preparaty wykrztuśne, które ułatwiać będą usuwanie wydzielany, co powinno zahamować odruch kaszlowy. W przypadku kaszlu suchego ważne jest powstrzymanie odruchu – przede wszystkim poprzez preparaty takie jak kodeina, Supremin, pentoksyweryna, czy też inne preparaty butamiratu. Warto wiedzieć, jak walczyć z kaszlem – nie zapominajmy jednak o diagnostyce przewlekłego kaszlu!