Terapia małżeńska — kiedy warto z niej skorzystać?
Podziel się
Czasami jedynym sposobem na uratowanie związku jest udział w terapii małżeńskiej. Z takiego rozwiązania korzystają zarówno pary, które znajdują się w formalnym jak i nieformalnym układzie i przeżywają kryzys spowodowany problemami komunikacyjnymi, trudnościami z wychowaniem dzieci lub innymi czynnikami. W jakich sytuacjach jeszcze warto skorzystać z terapii małżeńskiej? Podpowiadamy.
Terapia małżeńska — kiedy ma sens?
Terapia małżeńska w Radomiu to propozycja dla wszystkich par, które czują, że w ich związku dzieje się coś złego. Powodów do jej rozpoczęcia może być bardzo dużo. Niektóre z nich są błahe, lecz przez wiele lat zdążyły zniszczyć relacje między małżonkami. Mogą one wynikać na przykład z pogoni za karierą, zaniedbaniem życia rodzinnego, błędami w komunikacji, pogorszeniem się relacji na linii mąż-żona. Mogą one dotyczyć także kryzysu małżeńskiego, którego przyczyną jest zdrada, różnica zdań w najważniejszych dziedzinach życia, a także odmienne potrzeby emocjonalne i fizyczne.
Kiedy skorzystać z terapii małżeńskiej?
Terapia dla par to doskonale rozwiązanie zarówno dla osób, które pozostają w związku sformalizowanym jak i nie, które obecnie przechodzą kryzys. Doświadczony terapeuta pozwoli im znaleźć przyczynę ich problemów i pokaże, w jaki sposób można naprawić relacje na danym etapie. Z tego powodu na terapię małżeńską warto zapisać się możliwie jak najwcześniej, wtedy kiedy pojawiają się pierwsze symptomy świadczące o tym, że w naszym związku dzieje się coś złego. Może to być obojętność, nieuzasadnione pretensje czy poczucie niespełnionych oczekiwań, a także ochłodzenie relacji. Są to niepokojące oznaki, które powinny nas skłonić do pracy.
Z terapii małżeńskiej mogą skorzystać również osoby, które czują, że są uzależnione od drugiej strony. W takiej sytuacji najlepiej rozpocząć od indywidualnych spotkań z terapeutą. Wówczas będąc świadomym swojego problemu, można podjąć decyzję o uratowaniu lub zakończeniu związku.