Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Ochrona dróg oddechowych — jakie wyróżniamy rodzaje środków ochrony?

Podziel się

Wszystkie osoby, które podczas wykonywania czynności służbowych narażone są na kontakt z pyłami, lotnymi substancjami chemicznymi, wirusami, bakteriami czy gazami są zobligowane do korzystania ze środków zapewniających im ochronę dróg oddechowych. Takie elementy są obowiązkowym wyposażeniem również w miejscach, gdzie panuje temperatura, która zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Jakie wyróżnia się rodzaje środków ochrony dróg oddechowych? Podpowiadamy.

Ochrona dróg oddechowych — maski i półmaski

Ochrona dróg oddechowych obejmuje przede wszystkim różnego rodzaju maski. Wyróżnia się ich kilka rodzajów różniących się między sobą nie tylko budową, ale także skutecznością. W przypadku pracy w niskotoksycznym środowisku wykorzystuje się najczęściej standardowe maski ochronne. Jednak na przykład lakiernicy samochodowi, którzy są przez cały dzień narażeni na wdychanie oparów często szkodliwych lakierów, powinni sięgnąć po pełne maski z zaworem wydechowym. Przykrywają one brodę, usta, nos i oczy, dzięki czemu zapewniają najwyższą ochronę. Modele FFP2 gwarantują około 95% skuteczność filtracji, z kolei FFP3 99%.

Ochrona dróg oddechowych — filtropochłaniacze

Firma Centrum – Artykuły BHP oferuje swoim klientom również filtropochłaniacze. Nie są one samodzielną ochroną, lecz stanowią dodatek do elementów takich jak półmaski, maski, kaptury czy hełmy. Tego typu sprzęt może być wyposażony na przykład w elementy wspomagające, bądź wymuszające przepływ powietrza. Zazwyczaj składa się on z kilku różnych elementów obejmujących część twarzową, a także filtr oczyszczający wdychane powietrze. Zgodnie z normą filtropochłaniacze zostały podzielone na trzy klasy ochrony uwzględniające stopień ich skuteczności.

W miejscu pracy, gdzie występują szkodliwe substancje, konieczne jest stosowanie ochrony dróg oddechowych. Wdychane przez pracownika powietrze musi posiadać odpowiednią ilość tlenu i komfortową temperaturę, a stężenie substancji w nim zawartych nie może przekraczać przyjętych norm.

Zostaw komentarz