Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Betonowanie podwodne – na czym polega?

Podziel się

Czy beton wyschnie pod wodą? Tak, ale wymaga przeprowadzenia tak zwanego betonowania podwodnego. Do tego celu niezbędna jest wykwalifikowana ekipa płetwonurków oraz specjalistyczny sprzęt. Na czym polega betonowanie podwodne i jakie są metody jego wykonywania?

Betonowanie podwodne – gdzie się sprawdza?

Budowanie to nie tylko budownictwa na lądzie, ale również budownictwo morskie. Wówczas niezbędne jest betonowanie podwodne. Jest to technika, która stosowana jest w wielu projektach konstrukcyjnych. Wymaga specjalistycznego sprzętu i odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Jeśli partia budynku ma znajdować się pod wodą, konieczne jest użycie odpowiedniej technologii. Betonowanie służy do układania świeżego betonu na ścianach konstrukcji. Betonowanie podwodne wykorzystywane jest przy budowie kanalizacji, kanałów, portów, jak również mostów. Beton podwodny różni się od klasycznego betonu, dostępnego w betoniarniach. Jest to mieszanka o właściwościach mechanicznych, dostosowanych do pracy w wodzie słonej.

Metody betonowania podwodnego

Betonowanie podwodne jest sposobem budownictwa pod wodą. W zależności od konstrukcji, roboty podwodne są wykonywane różnymi metodami. Jedną z metod jest betonowanie podwodne ciśnieniowe. Oznacza to dostarczanie betonowej mieszanki za pomocą rurociągu, który znajduje się pod ciśnieniem. Na końcu rury znajduje się specjalna zatyczka, która chroni beton przed wypłukaniem.  Kolejna metodą jest betonowanie podwodne w workach. Polega na umieszczeniu uprzednio przygotowanej masy betonowej w workach za pomocą specjalistycznego sprzętu po powierzchnią wody.

Kolejną metodą jest betonowanie w kubłach lub skrzyniach. Do tej metody wykorzystywane są specjalne nosidła. Betonowa mieszanka jest dzielona na porcje, zgodnie z określonymi normalni. Następnie umieszczana jest w naczyniu. Tak przygotowaną mieszankę, transportuje się i opuszcza w docelowe miejsce pod powierzchnią wody. Stabilizując grunty na wysokich poziomach stosuje się iniekcje, czyli wstrzykiwanie pod dużym ciśnieniem mieszanek UWC.

Zostaw komentarz