Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Kwalifikowany podpis elektroniczny — do czego jest potrzebny?

Podziel się

Obecnie kwalifikowany podpis elektroniczny wykorzystywany jest zarówno przez konsumentów jak i przedsiębiorców. Stanowi on potwierdzenie tożsamości osoby, która go składa na dokumentach elektronicznych. Bardzo ułatwia więc załatwianie wszelkich formalności przez internet. Może być pomocny w kontaktach z instytucjami finansowymi i państwowymi, ale i kontrahentami. Do czego jest potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny? Podpowiadamy.

Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną jak ten własnoręczny. Dlatego można go wykorzystywać do zatwierdzenia każdego typu dokumentów – zarówno umów, aneksów, deklaracji urzędowych, czy wniosków kredytowych. Warto jednak mieć świadomość, że jest to produkt komercyjny, który różni się od profilu zaufanego i aby go otrzymać, należy podjąć szereg działań, a przede wszystkim zapłacić za taką usługę. W wielu sytuacjach, a zwłaszcza w przypadku zwykłych konsumentów wystarczającym uwierzytelnieniem często jest ich profil zaufany. Z podpisu kwalifikowanego najczęściej korzystają osoby, które prowadzą swoją własną działalność gospodarczą lub też z jakiegoś powodu bardzo często zawierają umowy przez internet.

Czym różni się podpis kwalifikowany od profilu zaufanego?

Kwalifikowany podpis elektroniczny ma znacznie szerszy wachlarz zastosowań niż profil zaufany. Ta druga opcja pozwala nam na przykład załatwić sprawy urzędowe czy zalogować się do internetowego konta pacjenta. Nie pomoże nam jednak wtedy kiedy będziemy chcieli podpisać umowę na odległość czy stanąć do przetargu online. Dodatkowo profil zaufany jest usługą niekomercyjną, która jest bezpłatna i każda osoba, która posiada numer PESEL, może wyrobić sobie takie konto. Z kolei kwalifikowany podpis elektroniczny jest usługą komercyjną oferowaną przez dostawców, którzy figurują na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji i jest ona płatna. Dodatkowo ma swoją ważność. Zazwyczaj wynosi ona 2 lub 3 lata. Po tym czasie można oczywiście przedłużyć podpis kwalifikowany.

Do czego jest potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny potrzebny jest do zawierania umów na odległość, niezależnie od tego czy z kontrahentami, nowymi klientami, czy też bankiem lub inną instytucją, a więc może być wykorzystany w przypadku niemal każdej umowy prawno-cywilnej. Podpisem tym można opatrzyć również faktury, pełnomocnictwa i dopełnić formalności, które wymagają uwierzytelnienia. Można go wykorzystać również w urzędach i jest uznawany przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Pozwala też zarejestrować działalność gospodarczą, przesyłać e-deklaracje podatkowe, a nawet niektóre pisma procesowe.

Wcześniejszy artykuł

Zostaw komentarz