Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Beton Ytong — o czym mowa w praktyce?

Podziel się

Obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych jest beton Ytong, zaliczany do betonów komórkowych. Wykorzystywany jest on zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym jak i do dużych inwestycji. Jest ceniony za swoją lekkość, łatwość obróbki i szereg właściwości. O czym jednak mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Beton Ytong — czym jest?

Beton Ytong w Koninie zaliczany jest do betonów komórkowych. Charakteryzuje się porowatą strukturą, która sprawia, że jest on niezwykle lekki. Tworzy się go z mieszaniny piasku, wody, wapna, cementu, anhydrytu oraz pasty aluminiowej. Bloczki takie produkowane są w wielu różnych rozmiarach, które różnią się między sobą nie tylko wymiarami, ale także gęstością.

Warto wiedzieć, że im wyższa gęstość, tym lepsze parametry wytrzymałościowe wykazuje taki materiał, a co za tym idzie, nośność ściany jest lepsza. Gęstość Ytonga nie ma jednak wpływu na współczynnik przenikania ciepła, ponieważ jest on ustalany indywidualnie dla każdego typu bloczka. Ma ona natomiast wpływ na jego ciężar, a także łatwość obróbki mechanicznej.

Beton Ytong — jakie ma właściwości?

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów Ytonga, które różnią się między sobą między innymi przeznaczeniem. Zwykłe bloczki bez specjalnego oznaczenia mogą być wykorzystywane niemal wszędzie, zarówno do tworzenia ścian nośnych, działowych, jak i bardziej skomplikowanych konstrukcji. Wersja energo z kolei ma lepsze parametry termoizolacyjne, a więc jest cieplejsza niż tradycyjna. Model forte charakteryzuje się niską masą, ale i niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Beton Ytong to doskonały materiał budowlany, który cechuje się mrozoodpornością, niepalnością, dobrą izolacją termiczną wynikającą z jego struktury, lekkością i łatwością obróbki. Dodatkowo może być ponownie wykorzystany nawet po rozbiórce. Z kolei jego silnie zasadowy charakter blokuje rozwój bakterii i grzybów. Materiał ten nie zawiera związków szkodliwych dla człowieka lub środowiska.

Zostaw komentarz