Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Wykopy – 3 przydatne maszyny budowlane

Podziel się

Absolutnie każda większa budowa nie odbędzie się bez użycia specjalistycznych maszyn budowlanych. To dzięki nim roboty w ziemi są owocne, przebiegają szybko i sprawnie. Podpowiadamy jaki sprzęt będzie niewątpliwie ważny podczas wykonywania prac ziemnych. Jakie konkretnie maszyny wykorzystywane są do wykopów? Podpowiadamy.

Podstawowe maszyny budowlane na placu budowy

Bardzo trudno wyobrazić sobie budowę bez sprzętu budowlanego, takiego jak koparka, spycharka, koparko-ładowarka oraz wywrotka. To one nadają tempo prac, a ich wykorzystanie jest obszerne. Oprócz samych nowoczesnych i sprawnych maszyn budowlanych bardzo ważne jest, aby operatorzy posiadali odpowiednie uprawnienia. Bezpieczeństwo to główna zasada, jaką należy kierować się podczas obsługi sprzętu budowlanego. Szczególnie wykopy wymagają specjalistycznego sprzętu.

Koparki, spycharki i koparko-ładowarki – jak wykorzystywać je w praktyce?

Koparki są maszynami, które służą do wykopów, oddzielania urobku od gruntu, wyburzeń czy prac wydobywczych. Maszyny różnią się kształtem, rozmiarem i funkcjonalnością, lecz zasadniczo wykorzystuje je się do tego samego celu. Przy utwardzonej powierzchni stosuje się modele kołowe, jednak do grząskiego terenu idealne będą gąsienice. Koparki są niezwykle ważne w każdej firmie budowlanej, ponieważ większość prac rozpoczyna się od wykopów.

Spycharki to z kolei jedne z najpopularniejszych maszyn budowlanych, a ich praca polega na odspajaniu gruntu od podłoża lemieszem, a także przesuwaniu urobku bezpośrednio po podłożu na małe odległości. Wykorzystuje je się przy wszelkich wykopach, nasypach, jak również przy niwelowaniu, profilowaniu podłoża oraz plantowaniu terenu.

Koparko-ładowarki spełniają zarówno funkcję koparki, jak i ładowarki. Są bardzo uniwersalnym sprzętem budowlanym. Ich głównym zastosowaniem są prace ziemne takie jak załadunek oraz transport urobku na niewielkie odległości, a także roboty ziemne w Pomorskim. Umożliwiają szeroką gamę prac, a mianowicie: zgarnianie, odśnieżanie, zamiatanie, frezowanie, sztaplowanie czy kopanie rowów.

Zostaw komentarz