Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Badania trójosiowe geotechniczne – kiedy należy je przeprowadzić?

Podziel się

Na pewno każdy słyszał o czymś takim jak badania trójosiowe geotechniczne. Jednak, gdyby przyszło się zmierzyć z wyjaśnieniem tychże badań, to mogłoby się mieć niemały problem. Pora zatem przejść do konkretów i wyjaśnić czym są badania trójosiowe geotechniczne oraz po co są one wykonywane.

Czym są badania trójosiowe geotechniczne?

Badania trójosiowe geotechniczne to badania, które są przeznaczone z jednej strony do badania gruntów, a z drugiej strony do badania skał. Takowe badania pozwalają na określenie mechanicznych cech materiałów. Mowa o parametrach nie tylko odkształceniowych, ale także wytrzymałościowych.

Badania trójosiowe geotechniczne wykonuje się po to, aby określić wszelkie podstawowe parametry. Można dzięki nim nie tylko określić wytrzymałość na ściskanie, grunt w warunkach CU, CD, a także UU. Badania te umożliwiają przeprowadzenie analizy stateczności skarp, budowy podziemne, projektowanie nawierzchni, a do tego określenie nośności podłoża dla samych fundamentów, a do tego budynków.

Jak dzielą się badania wytrzymałości gruntów?

Badania wytrzymałości gruntów trójosiowe dzielą się na trzy rodzaje. Mowa o UU, CD i CU. Najprostsze zdecydowanie są badania wytrzymałości gruntów UU. Jest to badanie określane mianem badania całkowitego naprężenia. Nie pozwala na określenie szczegółowych parametrów, a tylko charakterystykę konkretnego gruntu.

Badania CU i CD dają wyniki zdecydowanie bardziej szczegółowe. Oba typy tychże badań są prowadzone na próbkach skonsolidowanych. Na czym zatem polega różnica pomiędzy nimi? Tak naprawdę różnica polega na obecności odpływu. Badania CD są testami z odpływem, a CU oczywiście bez odpływu.

Kto wykonuje tego typu badania wytrzymałości gruntów? Oczywiście są to specjalistyczne firmy. Osoby, które zamierzają tego typu badania zlecić, nie powinny poszukiwać osób fizycznych, a od razu firm, które tego typu usługi mają w swojej ofercie.

Zostaw komentarz