Sól fizjologiczna – szerokie zastosowanie wodnego roztworu NaCl
Podziel się
Czyszczenie i nawilżanie błony śluzowej, inhalacje, nawadnianie – płyn fizjologiczny posiada wiele cennych zastosowań, docenianych nie tylko w leczeniu uciążliwych objawów, ale także w kosmetyce. W jaki sposób możemy wykorzystać NaCl do poprawienia swojego samopoczucia oraz w codziennej pielęgnacji?
NaCl – dlaczego warto zawsze mieć go pod ręką
Wszyscy rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, w jakim stopniu przydatny może okazać się wodny roztwór soli fizjologicznej. Służy on bowiem do przemywania oczu oraz usuwania wydzieliny z nosa niemowląt. Skutecznie nawilża błonę śluzową i doskonale nadaje się do przygotowywania okładów. NaCl znajduje także szerokie zastosowanie w przypadku osób dorosłych – zarówno w warunkach domowych, jak i w szpitalach. Jest wykorzystywany do nawadniania pacjentów po biegunce lub wymiotach (uzupełnia elektrolity), ale także w przypadku oparzeń. Ponadto NaCl może służyć do rozdrabniania różnego rodzaju leków, podawanych ostatecznie w formie płynnej, w postaci zastrzyków. Jednym z najczęstszych zastosowań płynu fizjologicznego jest także wykorzystywanie go do inhalacji, mających na celu oczyszczenie górnych i dolnych dróg oddechowych.
Zastosowanie NaCl w kosmetyce
Poza właściwościami przydatnymi z perspektywy medycznej, NaCl jest ceniony także w kosmetyce. W związku z tym, że wodny roztwór soli fizjologicznej jest niemal neutralny nawet dla najdelikatniejszej skóry, może być z powodzeniem stosowany do jej oczyszczania – w formie preparatu do demakijażu lub płynu micelarnego. Co więcej, potrafi załagodzić widoczne na skórze objawy o podłożu alergicznym. NaCl może stanowić także bazę kosmetyków domowej produkcji, takich jak tonik (w połączeniu z wyciągiem z nagietka lub rumianku) czy maseczka przeciw trądzikowi i zaskórnikom (sól fizjologiczna + soda oczyszczona). W gabinetach kosmetycznych natomiast możemy skorzystać z zabiegu oksybrazji wykonywanego na bazie NaCl (peelingu wodno-tlenowego). Jest znacznie łagodniejszy od swoich popularnych zamienników i nie powoduje podrażnień.
Jaki roztwór NaCl wybrać?
Sól fizjologiczna dostępna jest w aptekach pod różnymi postaciami – nie zawsze w jednakowym stężeniu. Wybierając NaCl dla niemowlaka, najlepiej zdecydować się na płyn fizjologiczny o stężeniu 0,9% w ampułkach lub serum do przemywania oczu. Mocniejsze roztwory (o stężeniu 3-6%) są natomiast przeznaczone do inhalacji. Każde użycie powinno być poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z ulotką. Zawsze należy pamiętać o tym, że stężenie NaCl powinno być dostosowane do wieku pacjenta i stopnia nasilenia objawów.