Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Aparat do mierzenia ciśnienia! Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego?

Podziel się

W dzisiejszych czasach problemy z nadciśnieniem dotykają milionów ludzi na świecie. Większość, zdając sobie z tego sprawę, zażywa odpowiednie leki i regularnie odwiedza lekarza, stosując się do jego zaleceń. Jednak w walce z nadciśnieniem, ważna jest również jego ciągła kontrola, a to umożliwia odpowiedni aparat do mierzenia ciśnienia.

Czas na ciśnieniomierz!

Aparat do mierzenia ciśnienia (inaczej ciśnieniomierz) to urządzenie, które jak sama jego nazwa wskazuje, umożliwia zmierzenie ciśnienia krwi. Kiedyś aparaty były dostępne tylko w szpitalach i przychodniach, ale czasy te już dawno minęły. Teraz każdy może kupić ciśnieniomierz w sklepie medycznym lub aptece, ważne jednak, aby wybrać odpowiedni. Najlepiej sięgnąć po naramienny aparat do mierzenia ciśnienia w wersji automatycznej, ręczne choć są bardzo dokładne, dość często wymagają obsługi przez drugą osobę np. pielęgniarkę lub lekarza.

Bez tych funkcji ani rusz!

Sięgając po naramienny aparat do mierzenia ciśnienia ważne jest, aby zapytać w aptece lub sklepie medycznym o jego funkcje. Dobry aparat to taki, który wykrywa arytmię (zaburzenia pracy serca), zapisuje ostatnie pomiary ciśnienia oraz wskazuje błąd, jeśli ciśnienie zostało źle zmierzone. Oprócz funkcji przy wyborze aparatu warto też zwrócić uwagę na rozmiar opaski, ( szerokość standardowej oscyluje w granicach 20–32 cm, ale dla osób z rozbudowanym ramieniem dostępne są znacznie szersze), ekran ( duży dla ludzi starszych, którzy czasami niedowidzą), rodzaj zasilania (idealnie jeśli do aparatu dołączony jest zasilacz, który można włączyć do kontaktu).

Inne rodzaje aparatów do mierzenia ciśnienia

Aparat do mierzenia ciśnienia, aparatowi nierówny. Oprócz ciśnieniomierzy naramiennych, sklepy medyczne sprzedają również nadgarstkowe. Choć mają one swoje zalety, to jednak lekarze zdecydowanie polecają te pierwsze. Dlaczego? Aparaty nadgarstkowe są małe, świetnie sprawdzą się w podróży, są również idealne dla osób o wrażliwej skórze i dłoniach, niestety nie dają wystarczająco miarodajnych pomiarów. Bywa, że mierząc ciśnienie wskazują wynik o 10 punktów mniejszy, co u niektórych pacjentów może mieć duże. Do jednych z najlepszych i najdokładniejszych aparatów (ciśnieniomierzy) należą zegarowe. Wyposażone są one w słuchawki, za pomocą których dokonuje się odsłuchu osoby badanej. Na ich obsłudze trzeba się znać, ponieważ co jakiś czas dokonywana jest kalibracja ciśnieniomierza. Sprzęt ten obsługiwany jest najczęściej przez osoby wykwalifikowane np. lekarzy, czy ratowników medycznych.

Na użytek własny najlepiej kupić naramienny aparat do mierzenia ciśnienia. Jest on nie tylko łatwy w obsłudze, ale również dokładny w pomiarze. Przed zakupem, o czym już wspomniano powyżej, warto zwrócić uwagę na jego funkcję i budowę.

Zostaw komentarz