Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Jak działa kwas hialuronowy i dlaczego warto go stosować?

Podziel się

Jednym z najpopularniejszych składników szeroko wykorzystywanych w kosmetyce i medycynie estetycznej jest kwas hialuronowy. Jest to również naturalnie występujący w ludzkim organizmie związek chemiczny będący składnikiem mazi stawowej, ścian naczyń krwionośnych, ciała szklistego oka oraz macierzy międzykomórkowej. Co sprawia, że jest on tak doceniany w kosmetologii i jakie efekty daje jego stosowanie?

Jakie funkcje pełni kwas hialuronowy?

Rola kwasu hialuronowego w organizmie jest nieoceniona. Stanowi on składnik niezbędny dla zdrowych stawów, chrząstek i ścianek naczyń krwionośnych. Jest też swoistym wypełniaczem, który wraz z elastyną i kolagenem wpływa na jędrność i sprężystość skóry. Wraz z wiekiem ilość włókien kolagenowych i elastynowych zmniejsza się, a skóra traci elastyczność. Pojawiają się pierwsze oznaki starzenia takie jak bruzdy i zmarszczki. Stosowanie kwasu hialuronowego, który stymuluje powstawanie nowych włókien, pomaga opóźnić ten proces i wspiera zachowanie młodego wyglądu. Oprócz tego kwas hialuronowy wykazuje wysoką zdolność do wiązania się z wodą. Dzięki temu pomaga on w zatrzymaniu wody w skórze i jej odwodnieniu.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Dzięki swoim niezwykłym właściwościom substancja ta jest jedną z najczęściej stosowanych w kosmetyce i zabiegach medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy wykorzystywany jako dodatek w kosmetykach może mieć różną postać pod względem masy cząsteczkowej. Niska masa cząsteczkowa pozwala na przenikanie do głębokich warstw naskórka i dogłębne nawilżanie. Postać wysokocząsteczkowa z kolei tworzy na skórze film ochronny, który zabezpiecza ją przed utratą wody oraz przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczone powietrze czy promieniowanie UV. Oprócz tego kwas hialuronowy wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej w zależności od formy może być składnikiem koktajli odmładzających np. przy mezoterapii lub też może być stosowany jako wypełniacz. W tym drugim wypadku pomaga w uzupełnianiu ubytków tkankowych. Z jego pomocą wypełnia się usta, drobne zmarszczki czy bruzdy nosowo-wargowe.

Jakie efekty daje stosowanie kwasu hialuronowego i kto powinien po niego sięgać?

Kosmetyki i zabiegi z użyciem tej substancji są łagodne i przynoszą natychmiastową ulgę nawet bardzo odwodnionej skórze. Kwas hialuronowy nie alergizuje i jest bezpieczny, dlatego mogą go stosować nawet osoby z bardzo wrażliwą skórą. Kosmetyki zawierające ten składnik, dzięki swoim właściwościom ochronnym, nawilżającym i uelastyczniającym polecane są w szczególności osobom z pierwszymi oznakami starzenia oraz zmagającym się z przesuszeniem. Kwas hialuronowy ujędrnia, dodaje blasku, nawadnia skórę i tworzy barierę ochronną. Z powodzeniem mogą go stosować osoby w każdym wieku.

Mając na uwadze wszystkie korzyści stosowania kosmetyków z zawartością kwasu hialuronowego, warto po niego sięgać niezależnie od wieku i wrażliwości skóry. Jego nawilżające i ochronne właściwości pomogą ukoić skórę, dodadzą jej blasku i zabezpieczą przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zostaw komentarz