Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Problemu nie wyciśniesz…

Podziel się

Niezależnie od wieku i stanu naszej skóry, u każdego z nas czasami pojawiają się różnego rodzaju wypryski czy wągry. Mogą one być zwiastunem już nieco poważniejszego problemu, jakim jest trądzik pospolity. Starając się zamaskować niedoskonałości, często zamiast sobie pomóc, jeszcze bardziej szkodzimy naszej skórze. Zobaczmy więc, skąd biorą się zmiany skórne i jak skutecznie im zaradzić.

Skąd biorą się wypryski i wągry?

Zazwyczaj niepożądane zmiany na naszej skórze to efekt zaburzonej gospodarki hormonalnej. Dlatego też, wielu nastolatków boryka się z trądzikiem. Niestety, nie wszyscy wyrastamy z problemów skórnych. Wiele osób mierzy się z nimi również w dorosłym życiu. Szczególnie w okresie ciąży czy menopauzy tzw. burza hormonalna może nieść niechciane zmiany skórne. Nie jest to jednak jedyny powód. Często trądzik i inne wypryski mogą być spowodowane również złą dietą- zbyt duża ilość słodyczy czy za tłustych potraw nie wpływa korzystnie na stan naszej cery. Alkohol i papierosy też nie są tutaj obojętne.

Jak nieświadomie możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić?

Niestety jedną z popularniejszych metod radzenia sobie z trądzikiem, szczególnie wśród młodzieży, jest wyciskanie pryszczy. W rzeczywistości, to najgorszy sposób radzenia sobie z problemem, czego wiele osób nie jest świadome. Dlaczego jest to szkodliwe? Choć pozornie może się wydawać, że wyciskanie przynosi pożądany efekt, postępując w ten sposób, naruszamy naskórek, którego uszkodzenie pozbawia naszą skórę naturalnej ochrony. Pogłębia to istniejący już stan zapalny. Oprócz tego, warto pamiętać, że w większości przypadków podłoże powstawania wyprysków jest uzależnione od wewnętrznego funkcjonowania organizmu, którego wyciskanie pryszczy w żaden sposób nie jest w stanie zmienić. Przenosimy też bakterie na inne, wcześniej być może nienaruszone obszary twarzy. Przez to może być bardzo ciężko doprowadzić skórę do pierwotnego stanu.

Co robić, aby pozbyć się niechcianych zmian skórnych?

Często, na przykład przed ważnym wyjściem, sięgamy do szybkich metod, aby pozbyć się wyprysków. Należy jednak się tego wystrzegać. W wyjątkowych sytuacjach możemy przykładowo użyć korektora, co jest jednak tylko chwilowym rozwiązaniem. Aby naprawdę rozwiązać nasze problemy skórne, pierwszym krokiem może być zaopatrzenie się w maść cynkową. Cynk, jak powszechnie wiadomo, posiada właściwości łagodzące i przeciwzapalne, może więc znacznie przyspieszyć gojenie się. Kolejnym istotnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja. Codzienne usuwanie makijażu przed pójściem spać, używanie toników i nawilżanie skóry powinny być dla nas odruchem. Umożliwia to pozbycie się nadmiaru sebum i wszelkich drobnoustrojów, z którymi stykamy się w ciągu dnia. Gdy problemy nie ustępują, warto rozważyć zmianę diety na łagodniejszą, z mniejszą ilością tłustych i słodkich potraw, a także odstawienie wszelkich używek. Zawsze warto też pamiętać o możliwości konsultacji z dermatologiem, który z pewnością zaleci nam odpowiednie preparaty.

Zostaw komentarz