Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Dom dla osób starszych – czym się kierować przy jego wyborze?

Podziel się

Wybór domu opieki wymaga przeanalizowania kilku ważnych aspektów. Na uwagę zasługuje m.in. lokalizacja placówki czy zakres świadczonych przez nią osób. Jaki dom dla osób starszych będzie najlepszy?

Lokalizacja domu dla osób starszych

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu domu starców, jest jego lokalizacja. Ulokowanie bliskich w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania zapewnia łatwy dojazd i możliwość częstych wizyt. Mieszkańcom województwa wielkopolskiego najlepiej będzie więc wybrać dom dla osób starszych w Poznaniu lub jego okolicach.

Warto też postawić na ośrodek, który znajduje się w przyjaznym otoczeniu. Zamiast placówki w centrum miasta, warto wybrać obiekty bliskie naturze. Przykładem takiego ośrodka może być Leśny Dom Seniora, który otoczony jest zielenią. W jego pobliżu znajduje się też jezioro. Aspekty te zachęcają do spacerów i spędzania czasu na dworze. Wszystko to ma natomiast pozytywny wpływ na stan zdrowia seniorów.

Zakres usług świadczonych przez dom seniora

Podczas wybierania domów spokojnej starości warto też poświęcić szczególną uwagę na dokładne przeczytanie ich oferty. Całodobowa opieka lekarska czy wyżywienie to standardowe usługi, które zazwyczaj proponują wszystkie placówki dla seniorów. Jednak nie wszystkie domy opieki zapewniają swoim podopiecznym taki sam zakres usług dodatkowych.

Niektóre obiekty dają możliwość uczestniczenia w ponadprogramowych rehabilitacjach czy atrakcjach w postaci zajęć lub wyjść poza ośrodek. Takie rozrywki przydadzą się zwłaszcza seniorom, którzy wciąż mają spore pokłady wigoru i lubią spędzać czas w sposób aktywny.

Domy starców – prywatne czy państwowe?

Przy wyborze placówki dla bliskich warto także wziąć pod uwagę status obiektu. Lepsze są domy starców prywatne czy państwowe? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Te drugie zazwyczaj są mniej luksusowe, ale za to pobyt w ich progach jest tańszy. Niestety jednak w publicznych domach opieki często brakuje wolnych miejsc.

Wybór domu starców to proces, w który powinna być zaangażowana zarówno rodzina, jak i sam senior. W końcu to on ma czuć się dobrze w placówce.

Zostaw komentarz