Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Czym są szprosy w oknach?

Podziel się

Szprosy, nazywane inaczej szczeblinami, to linie dzielące okno na mniejsze części. Dawniej takie rozwiązania były standardem, gdyż ciężko było znaleźć duże tafle szkła. Łączono więc mniejsze kawałki szyb w duże okna. Był to również doskonały sposób na wykonanie okien zaokrąglonych u góry. Dziś nie ma żadnego problemu z zakupem nawet bardzo dużych tafli szyb, dlatego szprosy pozostały już tylko elementem dekoracyjnym okien. Zdania co do nich są podzielone.

Wielu zachwyca się oknami, które zdobią szczebliny jako nawiązanie do tradycyjnego budownictwa. Wielu jednak uważa je za niepotrzebne udziwnienie i utrudnienie w utrzymaniu w czystości. Klienci mają przeróżne upodobania dlatego każdy szanujący się producent okien powinien mieć w swojej ofercie okna ze szprosami. Domatus – producent okien z Poznania również daje taką możliwość. Szprosy dzielą się na konstrukcyjne, międzyszybowe i naklejane. Konstrukcyjne są najbardziej zbliżone do tych stosowanych dawniej, gdyż w każde pole wprawiana jest osobna szyba.

Listwy szprosów przyjmują często szerokość ramy są więc solidnym wzmocnieniem okna. Niestety przez swoją grubość ograniczają dostęp światła dziennego do pomieszczenia oraz utrudniają mycie okna. Szczebliny międzyszybowe znajdują się pośrodku dwóch tafli szkła. Wykonane są z aluminium i są zwykle dość szerokie, dlatego nie zaleca się ich do małych okien. Ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości okien i fakt,  iż nie zmniejszają właściwości izolacyjnych okna. Najtańszą wersją szprosów są naklejane, zwane wiedeńskimi, imitujące tradycyjne szczebliny konstrukcyjne. Na powierzchni szyby nakleja się charakterystyczne listwy, które dzielą szybę a wewnątrz pakietu wstawia się tzw. ślepy szpros.

Wady i zalety stosowania szprosów?

Z zalet jakie wymieniają miłośnicy okien ze szprosami wyłania się głównie estetyka i efekt wizualny. Okna takie wydają się ciekawsze a możliwości „podziału” szyby nieograniczone. Stylistyka ta nawiązuje do starego budownictwa i ma swoją długą tradycję, co cenią sobie właściciele okien ze szprosami. Przeciwnicy takiego rozwiązania zwracają uwagę na wysoki  koszt tak ozdobionych okien, który lepiej ich zdaniem przeznaczyć na proste modele o wyższych parametrach izolacyjnych. Ponadto szprosy utrudniają mycie okna, zewnętrzne elementy bardzo szybko się brudzą a szprosy naklejane mogą ulec odkształceniom na skutek zmiennych warunków atmosferycznych.

Do jakiego stylu pasują okna zdobione szprosami?

Okna ze szprosami zdecydowanie nie są rozwiązaniem do każdego domu. Nowoczesne budownictwo rzadko dobrze wygląda w połączeniu z tego typu klasycznymi elementami. Najkorzystniej szprosy wyglądają w dużych oknach domów stylizowanych na dawne dworki bądź wiejskie posiadłości. Styl klasyczny i tradycyjne elementy elewacji będą się dobrze komponowały ze szprosami. Wnętrza naszego domu również powinny być urządzone w tradycyjnym klimacie. Styl rustykalny i prowansalski wydają się być idealne dla tego typu okien.

Zostaw komentarz