Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Co zrobić, gdy członek rodziny zmarł poza krajem?

Podziel się

Zgłoszenie zgonu za granicą to trudny i często bolesny proces dla rodziny zmarłego. Nie tylko muszą oni zmierzyć się z utratą bliskiej osoby, ale także z koniecznością rozwiązania wielu spraw formalnych i administracyjnych. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, by sprawnie załatwić wszystkie niezbędne formalności.

Śmierć bliskiego poza Polską – jak się zachować?

Pierwszym krokiem w przypadku śmierci członka rodziny za granicą powinno być zgłoszenie zgonu w najbliższej polskiej ambasadzie lub konsulacie. Konsul jest zobowiązany udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy oraz informacji dotyczących procedur związanych ze zgłoszeniem zgonu. Reprezentant polskiego państwa pomoże w uzyskaniu odpowiednich dokumentów, takich jak akt zgonu i pozwolenie na przewóz zwłok do Polski.

Akt zgonu wydany przez lokalne władze kraju, w którym nastąpił zgon, musi zostać przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego. Następnie dokument ten powinien zostać zatwierdzony przez właściwe władze polskie – jest to proces zwany legalizacją. Legalizacja jest niezbędna, aby akt zgonu mógł być uznany za ważny w Polsce.

Transport zwłok zmarłego do Polski

Zwłoki zmarłego można przewieźć do Polski drogą lądową, morską lub powietrzną. Międzynarodowy transport zwłok do Piekar Śląskich czy innego miasta wymaga jednak odpowiedniej organizacji oraz spełnienia szeregu formalności. Przede wszystkim należy uzyskać pozwolenie na ekshumację oraz przewóz zwłok – dokument ten wydawany jest przez lokalne władze kraju, w którym nastąpił zgon. Ważne jest również, aby zwłoki zostały odpowiednio przygotowane do transportu zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju oraz z poszanowaniem wszelkich norm sanitarnych.

W procesie transportu zwłok do Polski nieocenioną pomocą może okazać się współpraca z profesjonalną firmą pogrzebową. Wielu przedsiębiorców świadczących takie usługi posiada szeroką wiedzę oraz doświadczenie w zakresie organizacji transportu zwłok zza granicy. Firma pogrzebowa może również pomóc we wszystkich formalnościach związanych z przewozem zwłok, a także w organizacji samego pogrzebu na terenie Polski. Warto jednak pamiętać, że koszty związane z usługami firmy pogrzebowej mogą być znaczące, dlatego warto rozważyć zakup ubezpieczenia kosztów repatriacji przed wyjazdem za granicę.

Zostaw komentarz