Wzdęcia – jak sobie z nimi poradzić?
Podziel się
Problem ze wzdęciami dotyka niestety coraz większą ilość osób. Przyczyn jest mnóstwo, ale najpowszechniejsze z nich dotyczą nietolerancji pokarmowej i źle pracujących jelit. Gromadzące się w nich gazy, powodują nieprzyjemne uczucie rozpychania, co wizualnie objawia się właśnie wzdętym brzuchem.
Wzdęcia – przyczyny
Wzdęcia to nic przyjemnego – uczucie ucisku i wypełnienia brzucha oraz przelewania się w jelitach kolki, ból w prawym lub lewym podżebrzu, wywołany gromadzącym się tam powietrzem itd. Skąd się to wszystko bierze? Przede wszystkim z nadmiernej fermentacji w jelitach, co powoduje zwiększoną produkcję gazów. Druga przyczyna, to niekontrolowane połykanie powietrza np. przy jedzeniu. Inne czynniki odpowiedzialne za wzdęcia, to problemy z trawieniem wywołane chorobami wątroby, czy trzustki oraz schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Dużo osób chorujących na zespól jelita drażliwego, czy na niedoczynność tarczycy, boryka się ze wzdęciami Często też za wzdęcia odpowiedzialny jest stres i jedzenie na noc czy w nieustalonych porach dnia. Zwiększone napięcie nerwowe ma duży wpływ na mięśnie gładkie brzucha. Często wtedy pojawiają się wzdęcia żołądkowe, szczególnie gdy jemy w pośpiechu, nie gryząc dokładnie pokarmów. Adrenalina pobudza wydzielanie kwasu solnego, dlatego błona śluzowa żołądka zostaje podrażniona. Natomiast jelita szybciej się kurczą i zaburzona zostaje ich perystaltyka. Tworzą się też stany zapalne jelit, uniemożliwiające dobre trawienie.
Jak przeciwdziałać?
Oczywiście trzeba zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa, pić dużo wody mineralnej ora zrezygnować z używek. Wyrobienie w sobie umiejętności radzenia ze stresem jest również czymś bardzo pożądanym, jeśli pojawiają się w ich następstwie wzdęcia. Poświęcenie kilkunastu minut na spacer, czy bieganie w ciągu dnia wpłynie pozytywnie na pracę jelit, pobudzając je skutecznie do pracy.
Konieczna jest też dobra lekarska diagnoza, czy na pewno podłożem wzdęć są ww. czynniki. Czasami wywołuje je np. jakieś schorzenie, np. problemy z wątrobą, które trzeba wyeliminować, aby wzdęcia minęły.
Można też przyjmować leki, których zadaniem jest poprawa pracy jelit, co skutkuje sprawniejszym usuwaniem przez nie strawionego pokarmu oraz pochłanianiem gazów.
Dla wielu osób skuteczne okazują się także preparaty z domowej apteczki, czyli np. ziołowe herbatki. Niezastąpiony jest np. napar z bazylii, kopru włoskiego, kminek, anyż, mniszek lekarski czy mięty. Pomaga tez herbatka przygotowana na bazie imbiru i miodu.
Czasami wystarczy więc zadbać o siebie, zdrowo się odżywiać i zdystansować do codzienności. Przyjmowanie niektórych leków ułatwiających trawienie, nawet profilaktycznie, pomaga wyeliminować wzdęcia całkowicie lub chociaż w jakimś stopniu je osłabić.