Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Rejestr stron zakazanych działa już 2 lata

Podziel się

Rejestr domen zakazanych? W Polsce? Wprowadzanie cenzury w Internecie kojarzyło się dotychczas z krajami takimi jak Chiny lub Korea Południowa. Otóż w Polsce mamy również listę stron do których dostęp przez Internet jest zablokowany. Co więcej ta lista działa już 2 lata. W jakim celu blokada niektórych stron została wprowadzona także w naszym kraju? O tym poniżej…

Dlaczego wprowadzono rejestr domen zakazanych?

Rejestr domen zakazanych funkcjonuje od 1 lipca 2017 roku i jest ściśle powiązany z wprowadzoną trzy miesiące wcześniej nowelizacją ustawy hazardowej. Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, bo tak brzmi pełna nazwa witryny znajduje się pod adresem www.hazard.mf.gov.pl i jest ogólnie dostępny dla każdego odwiedzającego.

Rejestr prowadzony jest przez pracowników Ministerstwa Finansów i zawiera adresy internetowe spółek, które próbują ominąć przepisy ustawy hazardowej i działają na terenie Polski niezgodnie z prawem.

W rejestrze znajdują się wszystkie firmy, które nie wystąpiły o licencję Ministra Finansów i nie zablokowały możliwości korzystania ze swoich usług polskim graczom. Próżno więc szukać tu niektórych bukmacherów, jak np. popularnego Bet365. Nie oznacza to oczywiście, że można korzystać z jego usług, ale pokazuje, że spółki, które zablokowały własnoręcznie dostęp do strony dla naszych rodaków, nie trafiają na taką listę. Po wejściu na witrynę wspomnianego wyżej bukmachera pojawia się informacja o tym, że strona została zamknięta. Próbując wejść na jeden z zablokowanych adresów, wyświetli nam się zupełnie inny komunikat.

Więcej o rejestrze stron zakazanych

Skutki wpisania strony do rejestru domen zakazanych

Wpisanie strony do rejestru domen zakazanych jest równoznaczne z uznaniem jej działalności za niezgodną z polskim prawem. Korzystanie z jej usług jest nielegalne i może skutkować konsekwencjami karno-skarbowymi.

Zgodnie z przepisami ustawy hazardowej każdy dostawca Internetu, który świadczy swoje usługi w naszym kraju, ma obowiązek zablokować dostęp do danej domeny wszystkim swoim klientom, w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu. Osoby próbujące wejść na witrynę nielegalnego bukmachera lub kasyna mają być przekierowane na specjalnie przygotowaną stronę Ministerstwa Finansów, gdzie znajdziemy komunikat, który informuje o zablokowaniu strony i obowiązku przestrzegania prawa przez użytkownika.

Jeśli strona internetowa nielegalnego bukmachera nie zostanie zablokowana w przeciągu 48 h od momentu umieszczenia jej w rejestrze, operator sieci może otrzymać karę w wysokości 250 tys. złotych. Podobna grzywna może zostać nałożona na banki i operatorów płatności, jeśli nie zablokują możliwości przelewów pieniężnych do zablokowanej spółki, w przeciągu 30 dni od momentu umieszczenia jej w rejestrze.

Czy wprowadzenie rejestru domen zakazanych było konieczne?

Niestety, tak. Blokowanie stron internetowych nie jest dobrym rozwiązaniem, ale czasami trzeba posunąć się i do takich kroków. Rejestr nie istniałby, gdyby nie próby ominięcia naszego prawa przez niektóre spółki. Wiele firm posunęło się do tego, że nie tylko nie wystąpiło o licencję do Ministerstwa Finansów, ale także nie zablokowało dostępu do swoich usług. Rejestr powstał z myślą o osobach, które nie czytają regularnie informacji z hazardowego światka i nie orientują się, które strony są legalne, a które nie. W przypadku takich osób istniałoby duże ryzyko, że widząc reklamę nielegalnej strony w Internecie, wejdą na nią i zaczną grać, co narazi je na konsekwencje prawne. Nie od dziś w końcu wiadomo, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas od jego przestrzegania.

Duża część bukmacherów w dalszym ciągu próbuje ominąć blokady, zmieniając nazwy domen poprzez dodanie do nich liczb lub innych znaków. Sam bukmacher 1xbet jest wpisany na listę 211 razy, a ilość jego zablokowanych domen cały czas rośnie.

W rejestrze znajdziemy ponad 6,5 tysiąca adresów nielegalnych stron hazardowych. Co tydzień dochodzi kilkanaście nowych.

 

 

Tags:

Zobacz także

Zostaw komentarz