Leczenie kanałowe – kiedy jest niezbędne?
Podziel się
Leczenie kanałowe to metoda polegająca na usuwaniu chorobowo zmienionych tkanek z wnętrza zęba. Jeszcze wiele lat temu takie leczenie kojarzyło się z bólem. Obecnie dzięki rozwojowi technologicznemu można w istotny sposób zminimalizować dyskomfort pacjenta. W jakich przypadkach trzeba się na taki zabieg zdecydować? Podpowiadamy.
Kiedy należy zdecydować się na leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe w Warszawie na Bielanach lub w każdym innym mieście polega na precyzyjnym usuwaniu bolesnych problemów, które występują w tkance zębowej. Niekiedy stosuje się go także do martwych zębów. W takim przypadku nie objawia się to bólem, ale konieczne jest usunięcie zmienionej chorobowo tkanki, aby uniknąć dalszego rozwoju stanu próchnicowego.
Powracające objawy bólowe, które występują u pacjenta powinny być sygnałem do tego, aby skonsultować się z dentystą. Tylko w ten sposób możliwe jest wykrycie zmian chorobowych, które mogą wymagać leczenia kanałowego. Lekarz przyjrzy się bliżej poszczególnym zębom i na podstawie ich stanu podejmie konkretne decyzje. Sam pacjent ma bardzo ograniczone możliwości wykrycia takich problemów.
W jakich sytuacjach lekarz zaleci leczenie kanałowe?
Dentysta w Warszawie na Bielanach oraz w każdym innym miejscu, po sprawdzeniu uzębienia zaproponuje pacjentowi leczenie kanałowe na podstawie kilku ważnych symptomów. Szybko dostrzegalnymi problemami są między innymi mikro urazy spowodowane zarówno przez bodźce mechaniczne, jak i narażenie zęba na wysokie temperatury lub szkodliwe substancje.
Po dogłębnym zbadaniu uzębienia ważnym czynnikiem przemawiającym za leczeniem w sposób kanałowy jest wykrycie martwicy miazgi zębowej. Nie mniej ważną kwestią może być także próchnica wtórna, która pojawić się może przy już dawno wyleczonych zębach. Problem ten może być wskazaniem do tego, że poprzednie zabiegi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
W niektórych sytuacjach dentysta może także skierować lub wykonać bezpośrednio w gabinecie prześwietlenie rentgenowskie. Pozwoli to wykryć chorobowe w postaci zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co również jest powodem do wdrożenia leczenia kanałowego.