Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Domowe sposoby na pobudzenie laktacji

Podziel się

Nie każda świeżo upieczona mama ma możliwość karmienia swojego dziecka piersią. Niektóre rezygnują z tego dobrowolnie, inne z powodu problemów zdrowotnych. Jeszcze inne, choć bardzo chcą nakarmić dziecko naturalnym mlekiem, po prostu mają problemy z laktacją. Lekarze i położne starają się jednak uspokoić te matki – laktację można pobudzić. Nawet domowymi sposobami.

1. Częste przystawianie dziecka do piersi

Ten sposób może wydać się frustrujący, zwłaszcza tym mamom, które mają wyrzuty sumienia z powodu braku pokarmu. Doświadczenie wielu matek pokazuje jednak, że najlepszym sposobem na pobudzenie laktacji jest… przystawianie dziecka do piersi. Chociaż można by powiedzieć, że podobne działanie będzie miał laktator, nie jest to prawda. Matka wyczuwa obecność dziecka, a działające hormony wpływają pozytywnie na sam proces. Dlatego laktacja jest łatwiejsza, gdy dziecko jest tuż przy Tobie.

2. Pamiętaj o sobie

Karmiąca mama musi pamiętać nie tylko o swoim dziecku, ale także o sobie. Zadbaj zatem o odpowiednią dietę, ale przede wszystkim o dużą ilość przyjmowanych płynów. Musisz pić minimum dwa litry wody dziennie. Warto także zaopatrzyć się w tak zwane herbatki laktacyjne. Wspomagają one organizm i naprawdę mogą pomóc. Pamiętaj jednak, że bez odpowiedniego stymulowania piersi nic z tego nie będzie.

3. Myśl pozytywnie

Jak już wspomnieliśmy, laktacja jest procesem bardzo złożonym i mocno powiązanym z hormonami. Jeśli zatem stwierdzisz, że nie dasz rady i z pewnością nie uda Ci się nakarmić własnego dziecka, szybciej wpadniesz w depresję poporodową, niż wypłynie z Ciebie choćby kropelka mleka. Wiemy, że to może być trudne, jednak zachowaj pozytywny nastrój. Bądź pewna siebie i zachowaj dobre samopoczucie. W ten sposób szybko osiągniesz sukces.

4. Odpowiednie przystawienie dziecka do piersi

Wiele kobiet zauważa, że problemy z laktacją spowodowane są nieodpowiednim przystawieniem dziecka do piersi. Ważne jest, by miało ono dostęp do całego sutka, mogło złapać go ustami bez zbędnych wygibasów. W ten sposób dziecko szybko wyrobi sobie naturalny odruch ssania i wspomoże mamę w procesie laktacji.

Zostaw komentarz