Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Czym jest zapalenie stawów i jak sobie z nim radzić?

Podziel się

Zapalenie stawów to grupa schorzeń, przez które dochodzi do stanu zapalnego chrząstki stawowej, czyli uszkodzenia stawów. Najczęstszymi objawami zapalenia stawów są ból, obrzęk, sztywność stawów. Zazwyczaj skóra nad chorym i bolącym stawem jest zabarwiona na kolor czerwony, ewentualnie różowy oraz cieplejsza – co świadczy o toczącym się w tym miejscu stanie zapalnym. Przyczyny tych schorzeń nie są definitywnie znane, jednak przypuszcza się, że w większości są to choroby autoimmunologiczne, czyli wynikające z autoagresji organizmu.

Naturalne sposoby pomagające przy zapaleniu stawów

Jak powszechnie wiadomo, naturalne kuracje często przynoszą spektakularne efekty. Przy bolesnym zapaleniu stawów pomóc możemy sobie wieloma naturalnymi substancjami, opisanymi poniżej. Wystarczy skorzystać z domowego zielnika i przygotować na bazie cennych ziół napary czy ekstrakty do picia.

Które z nich warto wykorzystać do kuracji?

  • Imbir – działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jego spożywanie przyczynia się do złagodzenia bólu.
  • Babka lancetowata – okłady z niej działają przeciwbólowo, oraz pomagają zbić gorączkę w chorych partiach.
  • Lipa – spożywana jako napar, działa napotnie i pomaga usunąć toksyny z organizmu, co jest ważne przy chorobach autoimmunologicznych.
  • Kapary – dzięki działaniu diuretycznemu, świetnie działają na stawy.
  • Nasiona konopi – poprzez posiadanie tłuszczów omega-3 i omega-6 są naturalnym lekiem przeciwzapalnym.
  • Olej z nasion czarnej porzeczki – posiada właściwości przeciwzapalne.
  • Olej z wiesiołka – przy regularnym stosowaniu łagodzi objawy zapalenia stawów oraz poprawia ich elastyczność.

Wymienione naturalne sposoby, nie dość że uśmierzają ból, to w dużym stopniu naturalnie wzmacniają odporność organizmu.

Czy dozwolony jest ruch?

Wzmożony ruch nie jest wskazany przy zapaleniu stawów. Jednakże wielu lekarzy zaleca pływanie –dodatkowo jako formę relaksu. Również ulubione ćwiczenia można wykonywać w domu, czy na świeżym powietrzu, choć wiadomo, że nie bardzo wysiłkowe, a relaksujące nasz organizm.

Farmakologiczne kuracje zapalenia stawów

Na rynku jest mnóstwo środków wspomagających leczenie zapalenia stawów. Dostępnych jest wiele różnych maści, żelów uśmierzających ból, oraz plastry przeciwbólowe. Są również różne leki doustne – leki przeciwbólowe, które uśmierzają ból, jednak nie działają na procesy zapalne, wiele z nich jest dostępnych bez recepty np.: Paracetamol, czy Naklofen (niesteroidowe leki przeciwzapalne – które działają przeciwbólowo, ale i również przeciwzapalnie). Są również inne leki:, kortykosteroidy, zwane sterydami, leki modyfikujące przebieg choroby oraz biologiczne i celowane.

Zostaw komentarz