Wpisz aby wyszukać

Motoryzacja

Co wolno zmienić w samochodzie – kilka słów o tuningu

Podziel się

Dla wielu osób wygląd auta jest bardzo ważny, dlatego szczególnie dbają o swój pojazd. Często wówczas dodatkowo chcą, by wyróżniał się on na tle innych samochodów. Żeby nieco odmienić jego wygląd, można zdecydować się na wykonanie tuningu optycznego. Jeżeli dodatkowo chcemy poprawić jego osiągi, wówczas dobrą opcją może być tuning mechaniczny. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie modyfikacje są dozwolone. Co warto wiedzieć na temat tuningu i co można zmienić w samochodzie? Podpowiadamy.

Czym jest tuning samochodu?

Tuning samochodu polega na poprawie wyglądu lub osiągów auta poprzez wyposażenie go w lepsze jakościowo dodatki, lub takie, które nie występowały w wersji fabrycznej. Wyróżniamy tuning mechaniczny i optyczny. Ten pierwszy obejmuje wszelkie działania wykonywane na silniku, układzie hamulcowym, napędowym czy paliwowym, ale także zmiany podwozia. Zazwyczaj mają one na celu polepszenie właściwości jezdnych, parametrów technicznych czy osiągów auta. Tuning optyczny obejmuje wymianę elementów, takich jak na przykład ramki do rejestracji, felg czy części znajdujących się wewnątrz pojazdu.

Jakich zmian można dokonać w ramach tuningu optycznego auta?

W ramach tuningu optycznego można wykonać wiele modyfikacji. Bezpieczną i efektowną opcją jest na przykład oklejanie samochodu przy pomocy specjalnych folii, które nie tylko pozwalają nadać mu zupełnie nowy wygląd, ale również zabezpieczają karoserię przed odpryskami. Na wygląd auta wpływają również ramki na tablice rejestracyjne. Można je wymienić na model w dowolnym kolorze dostępny na przykład na: https://altigiri.pl/. Podczas wyboru tych elementów warto jednak zwrócić uwagę na to, by było one wykonane z wysokiej jakości materiałów i by były odporne na czynniki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne.

Tuning optyczny obejmuje również wymianę felg, a także wszelkich elementów wewnątrz pojazdu oraz przyciemnianie szyb. W tym ostatnim przypadku należy jednak zachować ostrożność, ponieważ zgodnie z prawem przednia szyba musi przepuszczać minimum 75% światła, a boczne minimum 70%. Wymieniając światła, również należy być ostrożnym, ponieważ zastosowane oświetlenie w pojeździe musi posiadać legalną homologację i być odpowiednio zamontowane.

Jakich zmian można dokonać w ramach tuningu mechanicznego auta?

W ramach tuningu mechanicznego auta możemy podrasować silnik czy wymienić wydech. Takie działania warto jednak powierzyć specjalistom, ponieważ samodzielne przeprowadzanie modyfikacji w ramach układów napędowych, hamulcowych, paliwowych czy w silniku, nie jest proste i wymaga dużego doświadczenia. 

Decydując się na tuning mechaniczny, warto jednak mieć świadomość, że zmiana mocy silnika nie może przekraczać 5% fabrycznie ustalonej wartości, a dodatkowo po przeprowadzeniu takich zmian muszą być one umieszczone w dowodzie rejestracyjnym i potwierdzone badaniem technicznym pojazdu. Zgodnie z prawem, dokonując modyfikacji w ramach układu wydechowego, powinniśmy pamiętać, że w przypadku silnika benzynowego element ten nie może emitować więcej niż 93 dB, a w silniku typu Diesla 98 dB. Nielegalne jest także demontowanie katalizatorów czy filtrów cząstek stałych.

Zostaw komentarz