Wpisz aby wyszukać

Motoryzacja

Auto do przewozu osób niepełnosprawnych – jakie powinno spełniać wymagania?

Podziel się

Przewóz osób niepełnosprawnych, które korzystają z wózka inwalidzkiego niesie za sobą pewne wymagania, które muszą zostać spełnione, aby podróż odbywała się w sposób bezpieczny. Jakie wymagania powinny spełniać auta dostosowane do ich transportu? Podpowiadamy.

Wyposażenie aut do przewozu osób niepełnosprawnych

Auto do przewozu osób niepełnosprawnych likwiduje bariery transportowe, jakie mogą pojawić się przy konieczności przemieszczania się z jednego punktu do drugiego. Przystosowany samochód posiada niezbędne elementy dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wprost ułatwia to im podróżowanie i zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Pojazdy do przewozu niepełnosprawnych wyposażone są w specjalne systemy, które umożliwiają wjazd wózkom. Mogą to być aluminiowe najazdy teleskopowe z antypoślizgowymi nakładkami.

Wygodne są również składane rampy najazdowe, których szerokość pozwala na swobodny wjazd lub zjazdy przy niewielkim kącie ułożenia. Są lekkie i łatwe w obsłudze, jednocześnie charakteryzują się solidną konstrukcją. Można także wykorzystywać windy hydrauliczne bądź zamontowanie foteli obrotowych. Ich mechanizm elektryczny może się obniżać i unosić, co bezpośrednio ułatwia wejście osobie niepełnosprawnej do pojazdu.

Jakie inne elementy są obowiązkowe w przypadku przewozu osób niepełnosprawnych?

Kolejnym udogodnieniem, jakie posiada auto dla niepełnosprawnych to system dokowania wózka oraz pasy bezpieczeństwa. Podłoga pojazdu powinna być pokryta antypoślizgową wykładziną, by wózek mógł stać stabilnie przez całą podróż. Dodatkowo powinna być wyposażona w specjalne szyny zaczepowe do mocowania wózków oraz czteropunktowy system do unieruchamiania go pasami. Mogą to być elementy naramienne, biodrowo-pachwinowe lub piersiowe. Należy jednak pamiętać, że każde udogodnienie powinno być atestowane oraz homologowane. Zapewnia to osobie niepełnosprawnej najwyższy komfort oraz bezpieczeństwo przejazdu.

Zostaw komentarz