Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Artykuły BHP – jakie wymagania powinny spełniać?

Podziel się

Artykuły BHP są koniecznością we wszystkich branżach, w których panują trudne warunki pracy, mogące negatywnie wpływać na zdrowie czy życie pracowników. Są również stosowane po to, aby wyróżnić pracowników. Odzież BHP powinna spełniać normy, by mogła zostać dopuszczona do użytku. Jaka powinna być odzież ochronna?

Czym są artykuły BHP?

Najprościej mówiąc, artykuły BHP to nieodłączna część wyposażenia pracowników, którzy specjalizują się w branżach niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Przepisy prawa zobowiązują pracodawców do zapewnienia podwładnym wykwalifikowanych narzędzi, a także artykułów codziennego użytku, takich jak męska i damska odzież robocza. Kupując artykuły BHP we Wrocławiu należy mieć na uwadze, że powinny one spełniać określone wymagania. Czasy, kiedy to pracownik przynosił do pracy akcesoria ochronne dawno minęły. Teraz to pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi niezbędne artykuły BHP. Naruszenia w tej kwestii mogą skutkować poważnymi problemami nie tylko wówczas, gdy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy.

Jakie artykuły BHP są niezbędne w każdym miejscu pracy?

Dobór artykułów BHP jest uzależniony od wielu czynników, przede wszystkim od specyfiki branży. Pracownicy powinni zostać wyposażeni przede wszystkim w odzież i buty robocze, zwłaszcza jeśli wykonują pracę w czynnikach zwiększających zagrożenie dla zdrowia lub życia. Pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w profesjonalną odzież i obuwie ochronne, które przeznaczone są do pracy na konkretnym stanowisku. Pozwala to redukować szkodliwy wpływ warunków środowiskowych na zdrowie i życie pracowników. Strój pracownika powinien być uzupełniony o kaski, okulary i rękawice ochronnej. Do często stosowanych artykułów BHP, które znajdują zastosowanie w wielu miejscach pracy, zaliczamy także m.in.: specjalne fartuchy ochronne, odzież odblaskową do pracy w terenie, kombinezony ochronne czy bielizna termoaktywna do pracy w niskich temperaturach.

Artykuły BHP powinny spełniać wszelkie normy i być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Ich zadaniem jest zapewnienie ochrony pracownikowi.

Zostaw komentarz