Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Domki bez pozwolenia: czy to możliwe?

Podziel się

Dla niektórych może być to nie do pomyślenia, ale… domki bez pozwolenia można wybudować naprawdę. Wszystko to dzięki nowelizacji prawa budowlanego; zmiana przepisów miała miejsce w 2015 r. i od tamtej pory, przy spełnieniu określonych warunków, nie trzeba ubiegać się o specjalne pozwolenie na budowę.

Domki bez pozwolenia: jak to możliwe?

28 czerwca 2015 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która zniosła – w niektórych przypadkach – konieczność ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Należy jednak pamiętać, że nowe przepisy obejmują tylko niektóre sytuacje. Po pierwsze: brak konieczności uzyskania zgody dotyczy wyłącznie domów jednorodzinnych. W przypadku budowy domów szeregowych czy bliźniaków inwestorzy nadal będą musieli występować o zgodę. Jeśli jednak chodzi o dom jednorodzinny, to wystarczy…zgłoszenie. To spore ułatwienie, ponieważ znacznie skraca proces administracyjny – nie trzeba czekać na odpowiedź organu. Jednocześnie należy pamiętać, że pomiędzy zgłoszeniem prac a ich rozpoczęciem powinno minąć 30 dni – to czas dla organu administracyjnego na ewentualne zgłoszenie sprzeciwu (np. w związku z niewystarczającą lub błędną dokumentacją).

Domki bez pozwolenia: kanadyjki, domki modułowe

Oczywiście domki bez pozwolenia to również zwykłe domki letniskowe, które można przewieźć gotowe wprost na swoją działkę lub zbudować na miejscu. Obiekty tego rodzaju nie wymagają zgody na budowę, dlatego kanadyjki czy domy modułowe to właśnie inaczej domki bez pozwolenia. Odpowiednio urządzone mogą być zamieszkiwane latem, gdy temperatury na zewnątrz pozwalają na spokojne nocowanie w nieogrzewanych pomieszczeniach. Oczywiście odpowiednio dostosowane domki bez pozwolenia mogą być świetnym miejscem odpoczynku także zimą – rozwiązaniem może być instalacja kominkowa. Warto pamiętać, że kanadyjki czy domki modułowe są świetną alternatywą dla zwykłego, murowanego budynku – koszty są zdecydowanie niższe, a czas budowy – nieporównywalnie krótszy.

Zostaw komentarz