Wpisz aby wyszukać

Motoryzacja

Złomowanie aut — jakie formalności należy dopełnić?

Podziel się

Wyeksploatowane, stare, niedziałające lub powypadkowe auta, należy poddać kasacji. Żeby jednak mieć pewność, że usługa ta zostanie zrealizowana zgodnie z prawem i przepisami ustawy o ochronie środowiska, musimy wybrać legalnie działającą Stację Demontażu Pojazdów. Udając się do takiego miejsca, aby zezłomować auto, należy mieć ze sobą jednak pewne dokumenty. Dopełnienia jakich formalności wymusza na właścicielu złomowanie aut? Podpowiadamy. 

Złomowanie aut — jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie?

Złomowanie aut w Szczecinie i każdej innej miejscowości wygląda podobnie. Z tego powodu udając się do Stacji Demontażu Pojazdów, trzeba mieć ze sobą swój dowód osobisty. Mowa tutaj oczywiście o właścicielu lub współwłaścicielu pojazdu. Istnieje możliwość, aby kasacja została zlecona również przez inną osobę, jeżeli posiada ona właściwe upoważnienie od właściciela, które będzie przez niego własnoręcznie podpisane.

Dodatkowo należy mieć ze sobą wszystkie dokumenty związane ze złomowanym autem. Mowa tutaj o umowie kupna-sprzedaży, dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu i tablicach rejestracyjnych. Jeżeli z jakiegoś powodu nie mamy dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, wówczas musimy wcześniej otrzymać odpowiednie zaświadczenie z wydziału komunikacji.

Złomowanie auta — formalności w urzędzie

Skup aut w Szczecinie bardzo często prowadzony jest przez Stacje Demontażu Pojazdów. Po przekazaniu wszystkich niezbędnych dokumentów pracownikom takiego miejsca otrzymamy zaświadczenia o tym, że samochód został zezłomowany w legalny sposób. Dwa takie egzemplarze trafiają do właściciela — jeden zostaje dla niego, drugi zaś należy zanieść do właściwego urzędu w celu wyrejestrowania samochodu.

Złomowanie auta — ubezpieczenie

Posiadając dokument wydany przez Stację Demontażu Pojazdów, możemy udać się do naszego ubezpieczyciela po zwrot kosztów polisy. Kwota, o jaką możemy się ubiegać, musi być proporcjonalna do liczby dni, które zostały do końca okresu ubezpieczenia. Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie można odmówić nam wypłaty składek, których nie wykorzystaliśmy.

 

Zostaw komentarz