Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Zielony dach – ile zajmuje jego budowa?

Podziel się

Odpowiednie zagospodarowanie terenów miejskich jest niezwykle trudną sztuką, gdyż miejsce po prostu się kończy. Mowa tu szczególnie o tym, by w miastach znalazła się również zieleń. Na szczęście istnieją nowoczesne rozwiązania takie jak zielone dachy, które mogą znacząco zwiększyć udział zieleni w przestrzeni miejskiej. Ile zajmuje budowa zielonego dachu i jak przebiega?

Jak przebiega budowa zielonego dachu?

Generalnie, jeśli chodzi o zielony dach budowa jest dość skomplikowana i wymaga podjęcia wielu kroków, które pozwolą przystosować konstrukcję budynku pod istnienie roślinności na jego szczycie oraz na stworzenie warstw, które umożliwią im odpowiedni wzrost. Najważniejsze jest odpowiednie ułożenie tych właśnie warstw, gdyż zielony dach posiada konstrukcję dachu odwróconego.

Oznacza to, że zielony dach na samym spodzie nie ma warstwy izolacji termicznej, a hydroizolacyjną. Nsatępnie na nią wykłada się izolację termiczną na przykład z płyt PIR lub płyt XPS i ich zadaniem będzie ochrona warstwy hydroizolacyjnej. Następnie na tym wykładana jest warstwa przeciwkorzenna. Jej celem jest ochrona warstw poniżej przed przerostem korzeni, czy też uszkodzeniami mechaniczne, które mogłyby zostać spowodowane przez żwir czy też glebę. Kolejne wasrstwy to drenaż, warstwa filtrująca oraz roślinna i wegetacyjna.

Ile trwa budowa zielonego dachu i ile on kosztuje?

To, ile będzie trwać budowa zielonego dachu zależy od naprawdę wielu czynników. Wpływ mają między innymi takie rzeczy jak rodzaj zielonego dachu. Spotkamy bowiem dachy ekstensywne oraz intensywne. Na tych pierwszych roślinność jest raczej niska i są to głównie mchy bądź trawy. Na dachach intesywnych mamy już do czynienia ze znacznie wyższą roślinnością, o którą trzeba odpowiednio zadbać po wybudowaniu dachu, co zajmuje nawet około miesiąca.

Koszty zielonego dachu nie są niskie, lecz jest to wciąż nowa technologia. Wynoszą one bowiem zazwyczaj od 300 do 500 złotych za każdy metr kwadratowy takiego dachu. Jest to jednak zdecydowanie inwestycja warta uwagi, która przyniesie korzyści nie tylko dla nas, ale też dla otoczenia.

Zostaw komentarz