Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Zdrowe i naturalne opalanie

Podziel się

Opalona skóra – symbol wakacji, zdrowia oraz bardzo ładny element podkreślający własną urodę. Pomimo względów estetycznych oraz korzyści wynikających z produkcji witaminy D3 w trakcie opalania, musimy także liczyć się z negatywną stroną ekspozycji na promieniowanie UV. Czy można opalić się w jakiś inny sposób?

Tak, balsam brązujący gwarantuje bezpieczne opalanie!

W ogóle, powiedzmy sobie dlaczego się opalamy? Z czego wynika fototyp – czyli odcień naszej skóry? Każdy z nas ma genetycznie zaprogramowaną ilość melaniny w skórze oraz rozkład poszczególnych jej ziarenek w komórkach. Osoby rasy czarnej mają jej bardzo dużo, podczas gdy ludzie o nordyckim typie urody o wiele mniej. Melanina odpowiada również za kolor tęczówek oczu – osoby z południa z reguły mają ciemniejszą barwę oczu, podczas gdy na północy dominują oczy niebieskie, a więc zawierające małe ilości melaniny w nabłonku tęczówki.

Melanina pełni funkcje związane przede wszystkim z ochroną komórek przed promieniowaniem UV. Promieniowanie UV jest czynnikiem silnie uszkadzającym DNA komórek, doprowadzającym do szoku tlenowego i uszkadzania innych elementów keratocytu (komórki naskórka). Melanocyty, komórki syntetyzujące melaninę znajdują się w głębokich warstwach naskórkach. Odpowiadają one za pochłanianie promieniowania UV i tym samym chronią otaczające elementy skóry przed uszkodzeniami. Silna ekspozycja na promieniowanie UV – szczególnie w przypadku osób z mniejszą zawartością melaniny w skórze jest główną przyczyną złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Oprócz tego nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV związana jest z występowaniem fotodermatoz, przyśpieszonego starzenia skóry oraz przebarwień. W tej sytuacji o wiele lepiej zdecydować się na alternatywne metody opalania – między innymi opalanie natryskowe lub balsam brązujący.

W jaki sposób działa taka metoda opalania?

Z jednej strony chodzi o dostarczenie pigmentów w obręb naskórka, które zmienią nieco odcień komórek. Z drugiej składniki zawarte w preparatach jak balsam brązujący odpowiadają za regulację produkcji melaniny oraz modyfikację rozkładu tego składnika w obrębie naskórka. Olej arganowy, olej buriti oraz choćby ekstrakty z passiflory wraz z estrami oliwy z oliwek wykazują takie działanie na naskórek. Jest to bezpieczna i jednocześnie efektywna pod kątem estetycznym metoda opalania, którą powinniśmy rozważyć. Najlepsze jest to, że takowe opalanie możliwe jest nawet zimą i bez potrzeby wychodzenia do solariów. Warto rozważyć zdrowe i wyjątkowo estetyczne opalanie!

Zostaw komentarz