Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Wynajem samochodu – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Podziel się

Wylądowałeś nieco później, niż przewidywał plan. Dlatego spieszysz się, bo do spotkania zostało niewiele czasu. A przecież jeszcze trzeba wypożyczyć samochód i dojechać nim na miejsce. Szybko odbierasz kluczyki, podpisujesz podsunięte dokumenty i w drogę. Stój! Warto zwrócić uwagę na pewne rzeczy, zanim umowa wynajęcia zostanie przez Ciebie podpisana. 

Ufaj, ale sprawdzaj

Podpisanie umowy wynajmu samochodu oznacza przyjęcie odpowiedzialności za jego stan i akceptację zgodności stanu faktycznego z opisanym w dokumencie. W dokumencie przekazania zawarte są również inne warunki, które mogą w znacznym stopniu wpłynąć na to, jak możesz korzystać z samochodu i ile zapłacisz, jeśli naruszysz którąś z zawartych tam klauzul. 

Jedną z najważniejszych kwestii, którą warto sprawdzić, decydując się na wynajem samochodu w Gdańsku, jest limit kilometrów, jakie możesz dziennie przejechać. Sprawdź koniecznie, czy zaproponowana wartość jest adekwatna do Twoich potrzeb i upewnij się, że jej przekroczenie nie przenicuje Twoich kieszeni. 

Zapisy, które mogą być równie ważne

Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest oczekiwany stan samochodu przy jego zwracaniu do wypożyczalni. Niektóre wypożyczalnie życzą sobie, aby samochód przed zwrotem został dokładnie wysprzątany i umyty. Upewnij się, że będziesz miał czas na wykonanie tych czynności przy zwrocie. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł się tym zająć, sprawdź, jaką kwotą zostaniesz obciążony. 

Sprawy, które wydają się oczywiste i o których sprawdzeniu często się zapomina, to kwestie ubezpieczeń i przeglądów technicznych. W związku z tym, że to kierowca odpowiedzialny jest przed organami ścigania za dokumentację samochodu, koniecznie sprawdź, czy te dokumenty są w porządku i przechowuj je w miejscu, o którym na pewno nie zapomnisz. Warto przyjąć zasadę, żeby wypożyczać wyłącznie samochody, które posiadają wykupione ubezpieczenie autocasco i Assistance. Dzięki temu uzyskasz pomoc w razie wypadku, a koszty usunięcia jego skutków nie będą pokrywane przez Ciebie.

Zostaw komentarz