Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Usługi wysokościowe w mieście – jakie działania obejmują?

Podziel się

Każdy, kto mieszka w dużym mieście pewnie zna ten widok: wielopiętrowy budynek, przy którego elewacji zwisają na linach – albo stoją na rusztowaniu – ludzie z wiadrami. Alpinizm przemysłowy nie ogranicza się jednak do mycia okien i prac montażowych. Co jeszcze obejmuje pojęcie „prace wysokościowe”? Podpowiadamy.

Czym jest alpinizm przemysłowy?

Usługi wysokościowe we Wrocławiu są rodzajem prac wysokościowych, do których wykorzystuje się techniki wspinaczkowe i jaskiniowe. Za najbardziej popularny uznaje się system IRATA, czyli międzynarodowe szkolenie do prac w dostępie liniowym prowadzone według standardów opracowanych przez Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego, powstałe jeszcze w latach 80.

Alpinizm przemysłowy to rodzaj prac na wysokościach, który w zadaniu wykorzystuje techniki wspinaczkowe i jaskiniowe. Najbardziej popularnym jest system IRATA- czyli Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego, powstałe jeszcze w latach 80-tych. Głównym założeniem i celem stowarzyszenia jest określenie standardów pracy tak, aby przede wszystkim była ona maksymalnie bezpieczna i najwyżej jakości. Polskim odpowiednikiem tego stowarzyszenia jest powstała w 2009 roku w Zawierciu Organizacja Techników Dostępu Linowego.

Zadania alpinistów przemysłowych

Do głównych zadań alpinistów przemysłowych należą: mycie okien, czyszczenie elewacji, reklam stacjonarnych, odśnieżanie dachów i usuwanie nawisów śnieżno-lodowych, udrażnianie rynien i rur spustowych. W zakresie usług świadczonych przez specjalistów z tej dziedziny mieszczą się również prace remontowe, głównie dekarskie, takie jak: naprawy, uszczelnianie, malowanie i impregnowanie dachów.

Osobom wykonującym ten zawód nie są obce także zadania takie, jak: montaż i demontaż różnych elementów, na przykład reklam, anten, masztów, anten, oświetlenia czy zabezpieczeń przed ptakami na wysokościach. Alpinista przemysłowy we Wrocławiu może podjąć się nawet linowego transportu pionowego czy prac w warunkach trudnych, na przykład na platformach wiertniczych.

Zostaw komentarz