Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Urolog – jak wygląda badanie?

Podziel się

Wiele osób krępuje się przed wizytą u urologa ze względu na jej specyficzny charakter. W rzeczywistości odpowiedni specjalista zawsze zadba o to, żeby badanie było dla pacjenta w pełni komfortowe i nie wiązało się z niepotrzebnym stresem. Jak przebiega wizyta u urologa?

Czym zajmuje się lekarz urolog?

Urolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu moczowego, a często również płciowego, gdyż są one powiązane. Do lekarza zgłaszają się więc osoby cierpiące na stany zapalne układu moczowego, kamicę nerkową czy pacjenci, który mają problemy z oddawaniem moczu.

Warto dodać, że androlog, który zazwyczaj jest specjalistą urologiem, odpowiada również za leczenie chorób i zaburzeń męskiego układu płciowego. Wśród nich można wymienić między innymi niepłodność, stulejkę czy problemy z erekcją. Do leczenia zaburzeń wzwodu w Krakowie czy dowolnym, innym dużym mieście, wykorzystuje się nowoczesną terapię falą uderzeniową.

Co więcej, do małopolskich gabinetów urologicznych zgłaszają się także mężczyźni, którzy planują np. wykonanie wazektomii w Krakowie. Zabieg polega na podwiązaniu nasieniowodów w celu uzyskana trwałej lub czasowej bezpłodności u mężczyzn.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Wizyta u urologa standardowo rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, podczas którego pacjent zgłasza wszelkie dolegliwości. Później w zależności od podłoża wizyty i objawów konkretnej osoby specjalista przeprowadza odpowiednie badania. Zazwyczaj urolog dokładnie sprawdza stan podbrzusza oraz narządów płciowych.

U mężczyzn powyżej 40. roku życia wykonuje się badanie per rectum. Wówczas lekarz bada gruczoł krokowy pacjenta przy pomocy palca wprowadzanego do odbytu. Regularne wizyty u urologa pomagają wykryć nowotwór prostaty we wczesnym stadium. Powinny o nich pamiętać w szczególności osoby obciążone genetycznie.

Specjalista może również zdecydować się na wykonanie badania USG lub urografii, czyli badania radiologicznego pozwalającego między innymi na ocenę pracy nerek.

Zostaw komentarz