Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Suszenie kukurydzy – jak wygląda w praktyce?

Podziel się

Rolnictwo to wciąż bardzo ważna część gospodarki w naszym kraju. Całkiem sporą jego część stanowi kukurydza, którą każdego roku sadzi się na przestrzeni sięgającej niecałego miliona hektarów. Dzięki temu możemy importować ją między innymi na zachód, a także wykorzystywać w naszym kraju zmniejszając jej import. Aby była jednak odpowiednia do sprzedania, czy użycia konieczne jest suszenie kukurydzy. Jak ten proces wygląda w praktyce?

Jak suszenie kukurydzy wygląda w praktyce?

To jak wygląda suszenie kukurydzy w Płocku zależy od użytego sposobu suszenia. Na terenie Polski najczęściej spotykane jest suszenie jednoetapowe, które jest prostsze, lecz droższe i powoduje większe straty przez ryzyko pękania ziarniaków. W tym sposobie suszenia kukurydza przebywa jedynie w suszarce wysokotemperaturowej. W niej pierwotnie suszy się w temperaturze 80 stopni Celsjusza.

Temperatura 80 stopni Celsjusza nie jest przypadkowa, gdyż użycie temperatury przekraczającej 90 stopni znacząco zwiększyło by ryzyko uszkodzenia ziaren. Dlatego kukurydzę suszy się w temperaturze 110 stopni jedynie na sam koniec procesu, by osiągnąć wilgotność, która nie przekracza 15%.

Na czym polega dwuetapowe suszenie kukurydzy?

W przypadku dwuetapowego suszenia kukurydzy etap pierwszy jest bardzo podobny do suszenia jednoetapowego. Kończy się jednak znacznie szybciej. Kukurydza opuszcza suszarkę wysokotemperaturową w momencie gdy osiągnie od 17 do 20 stopni Celsjusza, gdyż generuje to mniejsze koszty. Pieniądze oszczędza się w tym sposobie również w inny sposób.

Suszenie dwuetapowe jest bardziej oszczędne, gdyż ciepło wygenerowane przez suszarkę wysokotemperaturową nie jest marnowane i używa się go w drugim etapie suszenia do ogrzania powietrza, które trafia do schładzalnika. W ten sposób może ono pochłonąć więcej wilgoci, dzięki czemu kukurydza jest skutecznie suszona, a także mniej ziarniaków pęka, co pozwala na osiągnięcie wyższego zarobku z jej sprzedaży w skupie.

Zostaw komentarz