Srebro i jego właściwości
Podziel się
Srebro to metal szlachetny któremu nie trzeba nikomu przedstawiać. Od setek lat wykorzystywany jako alternatywa dla złota o mniejszej wartości – zarówno pod względem ceny jak i zastosowań. Srebro, a w tym biżuteria srebrna, ma jednak wiele niepowtarzalnych właściwości, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Przedstawiamy kilka wyjątkowych cech srebra.
Więcej niż srebrne łańcuszki – przeciwbakteryjne właściwości srebra
Srebro to znacznie więcej niż srebrne łańcuszki. Jego właściwości jako metalu szlachetnego o silnie przeciwbakteryjnym spektrum działania znane są nie od dziś. Stosunkowo jednak od niedawna zaczęto stosować srebro na szeroka skalę w medycynie – nie tylko alternatywnej. Obecnie bezpośrednio ze srebra lub z jego wykorzystaniem, wykonuje się wiele elementów sprzętu medycznego, a roztwory srebra służą jako skuteczny środek czystości we wszelkiej maści obiektach zdrowia publicznego. Jony srebra hamują bowiem rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za wiele szpitalnych infekcji.
Szpitale i kliniki to jednak nie wszystko. Srebro jest również składnikiem bardziej domowych zastosowań i nie chodzi tu o damskie bransoletki ze srebra czy eleganckie srebrne zawieszki. Ten metal szlachetny stosuje się w chemii domowej jako dodatek do detergentów. Coraz większą popularność zdobywa również bielizna antybakteryjna z cząsteczkami srebra. Tego rodzaju skarpetki chronią stopy przed infekcjami grzybicznymi. Odkażające właściwości srebra wykorzystuje się również w piercingu. Kolczyki srebrne dla kobiet z posrebrzanymi biglami chronią miejsce przekucia przed zakażeniem.
Srebro w kosmetyce
Srebro to powszechny składnik wielu kosmetyków. Jako nietoksyczny dodatek zwalcza drobnoustroje na skórze, a także zapobiega jej stanom zapalnym. Srebro ma również szereg dodatkowych właściwości pożądanych z kosmetycznego punktu widzenia. Przede wszystkim działa regenerująco na skórę oraz spowalnia jej starzenie się. Preparaty na bazie tzw. srebra koloidalnego stosuje się w przypadku problemów z trądzikiem a także codziennej pielęgnacji. Srebro zawierają niektóre dezodoranty, a także kremy nawilżające.
Nie ufaj diagnostyce choroby przez srebrne łańcuszki
Wśród zwolenników medycyny ludowej często powtarzanym mitem jest właściwość srebra do wykrywania różnego typu schorzeń. Takie przekonanie wiąże się ze zmianami, jakim ulega srebro pod wpływem związków azotu i siarki – jaśnieje lub ciemnieje. Idąc dalej tym tokiem rozumowania kiedy damska bransoletka ze srebra staje się jaśniejsza, jest to oznaka wzmożonego wydzielania azotu ze skóry, a tym samym występuje prawdopodobieństwo choroby nerek.
Oczywiście tego typu „fakty” wykorzystujące naszyjniki srebrne czy innego typu biżuterie ze srebra jako narzędzie diagnostyki chorób hormonalnych, traktować należy z przymrużeniem oka.