Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Skutki uboczne stosowania kreatyny

Podziel się

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez osoby aktywne fizycznie. Ponieważ głównym zadaniem kreatyny jest wsparcie w budowaniu masy mięśniowej, najczęściej po ten suplement sięgają osoby ćwiczące na siłowni. Jednocześnie jest ona również stosowana przez osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe, ponieważ skutecznie zwiększa wytrzymałość organizmu i pomaga zniwelować uczucie zmęczenia.

Kreatyna to także najlepiej przebadany suplement dla sportowców pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Badania jasno określają, że suplementacja czystej kreatyny we właściwych dawkach jest bezpieczna dla organizmu. Jednocześnie pojawiają się głosy sceptyczne mówiące o skutkach ubocznych kreatyny. Jakie są więc skutki uboczne stosowania kreatyny dla organizmu i z czego wynikają?

Prawidłowe przyjmowanie kreatyny

Stosując suplementy diety musimy ściśle przestrzegać zalecanych porcji do spożycia i stosować się do informacji producenta znajdujących się na etykiecie. Tak samo jest w przypadku suplementów zawierających kreatynę. Aby osiągnąć zamierzone efekty rekomenduje się spożycie 2 porcji dziennie – bezpośrednio przed i po treningu lub rano i wieczorem. Odpowiednia dawka jest ustalana przez producentów, specjalistów lub przy wsparciu trenera personalnego. Najczęściej porcja kreatyny wynosi 5 gram.

Skutki uboczne kreatyny

Nieodpowiednia dawka kreatyny może powodować nadmierny przyrost masy ciała. Jest to najczęściej spotykany efekt uboczny kreatyny. W niektórych przypadkach – jednak stosunkowo rzadko – mogą pojawić się również takie działania niepożądane jak: problemy żołądkowe, skurcze mięśni, odwodnienie, czy zwiększenie podatności na nadwyrężenie lub naciągnięcie mięśni. Często są to jednak objawy niepotwierdzone, które mogą być związane z nieodpowiednim przyjmowaniem suplementu lub stosowaniem preparatu z kreatyną, który zawiera zbędne wypełniacze i dodatki. Ryzyko odwodnienia jest na przykład związane z piciem zbyt małej ilości wody. Aby go uniknąć należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów podczas przyjmowania kreatyny. Pomoże to również uniknąć zwiększenia wagi, która jest wynikiem zatrzymywania się wody w organizmie.

Jak zapobiec niepożądanym objawom stosowania kreatyny?

Jeśli chcemy zapobiec negatywnym skutkom przyjmowania kreatyny musimy stosować się do informacji znajdujących się na opakowaniu, przestrzegać odpowiednich dawek a przede wszystkim stosować tylko produkty z czystym składem pochodzące od sprawdzonych producentów. Przed przyjmowaniem suplementów diety warto również skonsultować się z lekarzem lub odpowiednim specjalistą od suplementacji.

Kreatyna – najbezpieczniejszy suplement

Nie ulega jednak wątpliwościom, że kreatyna to najbezpieczniejszy, najskuteczniejszy i najtańszy suplement dla sportowców. Taka opinia panuje wśród zaawansowanych, doświadczonych i profesjonalnych sportowców oraz kulturystów, a także wśród osób obracających się na co dzień w świecie fitnessu. Bezpieczeństwo kreatyny zostało jednak przede wszystkim udowodnione w wyniku kilkuset badań naukowych – jest to solidny argument, jeśli jeszcze zastanawiasz się czy zaufać suplementom z kreatyną. Wejdź na stronę sklepu internetowego MusclePower.pl i znajdź kreatynę najlepszą dla siebie.

Zostaw komentarz