Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Saszetki zapachowe do szafy – jak wykonać je samodzielnie?

Podziel się

Planujesz odświeżyć garderobę? A może pracujesz nad własnym stylem i pozbywasz się ubrań, które nie pasują do Twojego nowego wizerunku? Gdy już uporządkujesz odzież i zaprowadzisz ład w całej szafie, zadbaj także o piękny zapach. Aby satysfakcja była jeszcze większa, wykonaj saszetki zapachowe samodzielnie i umieść je między ubraniami lub zawieś na wieszakach. Jak wykonać takie saszetki w domowym zaciszu?

Niezbędne akcesoria

Do wykonania saszetek zapachowych do szafy potrzebne Ci będą:

  • naturalny, dobrze przepuszczający powietrze materiał (np. tkanina bawełniana lub lniana)
  • igła i nić do szycia oraz nożyczki
  • ozdobny sznurek lub taśma materiałowa
  • susz zapachowy

Na samym początku określ, w jakich dokładnie miejscach będziesz chciała umieścić saszetki zapachowe DIY. Dzięki temu dowiesz się, ile saszetek powinnaś wykonać oraz jakiej powinny być wielkości. Następnie, opierając się na własnych potrzebach, przygotuj odpowiednią ilość materiału, podziel go na mniejsze kwadraty i dokładnie zszyj ręcznie 3 boki 2 kwadracików. Po wypełnieniu zszyj także i ostatni bok, a następnie każdą saszetkę przewiąż ozdobnym sznurkiem lub tasiemką. Jeśli będziesz chciała zawiesić je w szafie, nie obcinaj tasiemki.

Zabawa zapachem

Jak przygotować wypełnienie do saszetki zapachowej do szafy? Mamy dla Ciebie 3 proste sposoby na samodzielne skomponowanie suszu zapachowego.

Woń natury

Wykorzystaj suszoną lawendę, goździki, suszone płatki róży lub sosnowe igiełki. Wrzuć je do saszetki i dokładnie zaszyj ostatni bok. Możesz wykorzystać wyłącznie 1 typ suszonych roślin lub połączyć ze sobą kilka wariantów.

Aromatyczna herbata

Herbatę w liściach lub w formie suszu owocowego wsyp do niewielkiego naczynia. Dodaj do niej taką ilość ulubionego olejku zapachowego, aby mieszanka zrobiła się delikatnie wilgotna. Następnie nałóż ją do saszetek i szczelnie zamknij.

Pachnący ryż

Podobnie jak we wcześniejszym punkcie – wsyp do naczynia potrzebną ilość ryżu (zamiast ryżu możesz wykorzystać np. gruboziarnistą sól) i następnie dodaj kilka kropel obłędnie pachnącego olejku. Całość wymieszaj i umieść w saszetkach. Nie zapomnij o zszyciu saszetek i przewiązaniu ich tasiemką.

Pretekst do zabawy z dziećmi

W samodzielne wykonywanie saszetek zapachowych do szafy zaangażuj też najmłodszych domowników. Pozwól im wybrać i własnoręcznie skomponować susz zapachowy, a następnie nałożyć aromatyczne mieszanki do przygotowanych saszetek. Jeśli taka forma zabawy spodoba się pociechom, będziesz mogła korzystać z ich pomocy podczas przygotowywania innych dodatków czy akcesoriów DIY i w rezultace – spędzać czas wspólnie w ciekawy oraz kreatywny sposób.

Zostaw komentarz