Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Rusztowania – kiedy są potrzebne?

Podziel się

Rusztowanie daje możliwość wykonywania prac na dużych wysokościach. Pozwala na przeprowadzenie prac budowlanych, remontowych. Wykorzystywane są w różnych pracach, takich jak budowa mostu czy prace renowacyjne na budynku. Ich dobór do wykonywanej czynności jest bardzo ważny, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Funkcja rusztowania

Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, umożliwiającą prace na wysokościach. Rusztowania w Lubuskim maja różne kształty, dzięki czemu można je dopasować do przeprowadzanych prac. W zależności od rodzaju, rusztowanie może zapewniać tzw. wysokość roboczą od trzech do nawet kilkudziesięciu metrów. Rusztowanie może być ruchome lub wolnostojące, a także przymocowane do budynku. Największe zastosowanie mają w przemyśle budowlanym, będąc podstawą do prac na wysokościach. Dzięki rusztowaniu można prowadzić prace na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Nowoczesne rusztowania są wykonane z aluminium, dzięki czemu konstrukcja jest lekka i trwała oraz łatwo się ją montuje. Rusztowania są wykonane również z drewna, stali czy włókna szklanego. 

Zastosowanie rusztowań

Istnieje kilka rodzajów rusztowań. Ich wybór uzależniony jest od pracy, jaką wykonujemy. Najpopularniejszy podział rusztowań to podział na rusztowania jezdne, elewacyjne czy stojakowe. Rusztowania jezdne to rusztowania wyposażone w kółka, które umożliwiają przesuwanie rusztowania. Są mobilne, dlatego można je wykorzystywać przy częstej zmianie stanowiska pracy. Jest to rusztowanie stabilne, bezpieczne i bardzo funkcjonalne. Rusztowanie elewacyjne to rusztowanie systemowe, które oparte jest pionowej konstrukcji. Wykorzystywane jest głównie do prac elewacyjnych, czyli budowy, termoizolacji czy tynkowania. W pracach z rusztowaniem elewacyjnym, zastosowanie znajdują pompy z Zielonej Górze. Aby zapewnić sztywność rusztowania, przytwierdza się go często do ścian budynków. Wybierając rusztowania elewacyjne warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Głównym jest nośność konstrukcji, czyli udźwig. Parametr ważny, jeśli na rusztowaniu oprócz pracowników będą znajdowały się materiały budowlane. 

Zostaw komentarz