Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Psycholog na NFZ czy może prywatnie – kogo wybrać?

Podziel się

Z pomocy psychologicznej można skorzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ, ale również można udać się do psychologa prywatnie. Jak wybrać odpowiedni gabinet lub poradnię psychologiczną? Sprawdź najważniejsze informacje!

Psycholog na NFZ – kiedy warto go wybrać?

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia osoby, które mają opłacone składki, mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy psychologa.

W stanie epidemii koronawirusa skierowanie do psychologa nie jest konieczne, natomiast w momencie, gdy stan ten minie, konieczne jest uzyskanie skierowania, na przykład do lekarza rodzinnego albo innego lekarza.

Usługi psychologiczne oferowane są przede wszystkim w poradniach psychologicznych, które kierują swoje usługi zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób dorosłych. Działają one w większych miastach.

Pomoc psychologa w ramach NFZ jest zatem bezpłatna dla opłacających składki, jednak warto wskazać, że czas oczekiwania na wolne terminy w wielu poradniach może być bardzo długi. Zdarza się, że są one dostępne dopiero po kilku miesiącach, dlatego też wtedy, gdy pomoc wskazana jest od razu, może być to problematyczne.

Dodatkowym minusem jest w tym przypadku liczba refundowanych wizyt, dlatego też są one dostępne jedynie w ograniczonym zakresie. To powoduje, że mogą one nie dać aż tak dobrych efektów jak w przypadku wizyt prywatnych, gdy nie ma żadnych ograniczeń pod kątem ich liczby i można spotykać się z psychologiem nawet kilka razy w tygodniu.

Psycholog prywatnie – kiedy warto?

Gdy konieczna jest szybka pomoc psychologiczna, w takim przypadku większość osób decyduje się na skorzystanie z prywatnego wsparcia. Obecnie prywatne gabinety i poradnie psychologiczne działają w wielu miastach w kraju, dlatego też nie ma większych problemów z dostaniem się do nich nawet w ciągu jednego dnia, gdy jest to konieczne.

Gdy celem jest dobry psycholog Poznań – https://klinika-lmc.pl/ to jedno z wielu miast, gdzie można skorzystać z fachowej obsługi w prywatnych placówkach.

Warto również zaznaczyć, że wielu psychologów oferuje też swoim klientom możliwość skorzystania z konsultacji za pomocą internetu czy telefonicznie. W tej sytuacji nie trzeba udawać się do gabinetu we własnym zakresie, ponieważ rozmowa może odbyć się w zaciszu domu.

Głównym minusem prywatnych wizyt jest ich cena. Trzeba liczyć się w tym przypadku z wydatkiem na poziomie od około 150 do nawet 300 złotych w większych miastach. W przypadku regularnych wizyt w gabinecie lub konsultacji na odległość może być to zatem dość duży wydatek dla osoby potrzebującej fachowej pomocy.

Zostaw komentarz