Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Przewóz zwłok na Ukrainę – jakie dokumenty należy dostarczyć?

Podziel się

W sytuacji, w której ktoś bliski nam umiera jedyne co możemy zrobić to zapewnienie mu godnego pochówku. Przede wszystkim mowa tu o tym, by został on pochowany w kraju, z którego pochodzi lub w którym mieszkał większość życia. Obecna sytuacja niestety powoduje, że czasem konieczny jest przewóz zwłok na Ukrainę, Jakie dokumenty są do tego potrzebne i komu to można powierzyć?

Gdzie znaleźć firmę oferującą przewóz zwłok na Ukrainę?

Zazwyczaj przewozem zwłok pomiędzy różnymi państwami zajmują się firmy pogrzebowe. Posiadają one bowiem potrzebny do tego sprzęt. Mowa tu jednak zazwyczaj o sprowadzeniu zwłok do Polski. Gdy potrzebny jest przewóz zwłok na Ukrainę sprawa nie jest tak prosta, gdyż kraj ten leży poza Unią Europejską, a także obecna sytuacja sprawia, że niestety przebywanie w nim jest utrudnione i może być niebezpieczne.

Pomimo sytuacji w Ukrainie oczywiście istnieją zakłady pogrzebowe, które są gotowe przeprowadzić tam przewóz zwłok, by zmarła osoba mogła spocząć w swoim ukochanym kraju. Mowa tu na przykład o firmie Funeral Zakład Usług Pogrzebowych, która oferuje usługi przewozu zwłok na Ukrainę.

Jakie dokumenty są potrzebne do przewozu zwłok na Ukrainę?

Oczywiście przewiezienie zwłok do innego kraju nie jest takie proste. W tym celu wymagane będą pewne dokumenty, dzięki czemu będzie to legalne. Najważniejszy dokument to akt zgonu zmarłego, a także jego karta zgonu uzupełniona o oświadczenie mówiące o tym, że zmarły nie jest nosicielem choroby zakaźnej. Oprócz tego potrzebne będzie załatwienie protokołu zamknięcia trumny z wkładem metalowym.

Z takimi dokumentami przewóz zwłok będzie jak najbardziej możliwy. Może on zostać zrealizowany do dowolnego miasta, lecz oczywiście będzie różnić się to kosztami. Trzeba brać pod uwagę także zagrożenie wiążące się z przewozem zwłok. Transport ich na wschodnią część Ukrainy może być na przykład niemożliwy, lecz dostępne jest przewiezienie ich do Lwowa, czy też Kijowa, a także innych miast, które nie są aż tak zagrożone przez działania wojenne.

Zostaw komentarz