Wpisz aby wyszukać

Motoryzacja

Przegląd rejestracyjny motocykla – gdzie, co ile, jak przebiega?

Podziel się

Motocykle, podobnie jak inne pojazdy na polskich drogach, podlegają okresowym przeglądom technicznym. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18.09.2009 roku odnośnie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach. Warto zapoznać się z tymi przepisami.

Jak wygląda przegląd motocykla?

Pierwszy przegląd motocykla powinien mieć miejsce po 3 latach od pierwszej rejestracji. Następne badanie powinno odbyć się po 2 latach, a więc 5 lat od daty rejestracji lub po 24 miesiącach od ostatniego badania. Kolejne kontrole techniczne muszą mieć miejsce każdego  roku. Badanie techniczne kosztują 62 złote. Mandat za brak ważnego przeglądu jest natomiast o wiele wyższy. Zakres badania technicznego motocyklu jest podobny jak w przypadku samochodów osobowych. Poddawane kontroli są elementy takie jak: badania numerów ramy, światła, kierunkowskazy, działanie sprzęgła i hamulców. Bardziej szczegółowo następuje: sprawdzenie stanu i danych tablicy rejestracyjnej, kontrola stanu opon motocykla, ustawienie i działanie świateł mijania i drogowych, sprawdzenie świateł kierunkowskazu, sprawdzenie świateł hamowania, sprawdzenie świateł pozycyjnych, sprawdzenie świateł dodatkowych, kontrola świateł odblaskowych oraz sprawdzenie świateł awaryjnych.

Taki przegląd motocykla można uznać za kompleksowy. Oczywiście, sprawdzone muszą być też: układ kierowniczy, układ amortyzatorów, rama, nadwozie, prędkościomierz, układ wydechowy oraz sygnał dźwiękowy.

Jak przygotować motocykl do badania?

Kierowca przygotowujący się na przegląd motocykla musi zgłosić się do miejsca jakim jest Stacja Kontroli Pojazdów, a jego jednoślad musi być wyczyszczony, z nasmarowanym łańcuchem, ze sprawnymi światłami i sygnałem dźwiękowym. Hamulec i sprzęgła muszą być właściwie ustawione. Opony również powinny być w dobrym stanie. Czas trwania badania technicznego zależy od stopnia trudności pracy przy motocyklu. Standardowo nie jest to więcej niż 20 minut. Każde badanie techniczne musi być wykonane na stacji kontroli pojazdów uprawnionej do przeprowadzania takich badań. Stacja ma symbol „A” w uprawnieniu. Posiadacze motocykli, podobnie jak właściciele innych jednośladów muszą dbać o swoje pojazdy i pamiętać o regularnych przeglądach. Wtedy nie będą zaskoczeni żadną awarią. Przegląd zawsze powinien być wykonany na stacji do tego uprawnionej, co przesądza o jego ważności. Najważniejsze jest to, aby sprawdzone zostały wszystkie elementy.

Przeglądy techniczne pojazdów w Polsce są wymagane do tego, aby dane pojazdy mogły być dopuszczone do użytkowania. Dlatego zawsze należy się o to zatroszczyć. Ponadto, warto pamiętać o tym, by przegląd był dopasowany do rodzaju pojazdu i dokładnie upewnić, czy aby na pewno wszystko zostało sprawdzone. Im bardziej ktoś dba o swój motocykl, tym większą zyskuje pewność, że nic go nie zaskoczy. Dla właścicieli każdego pojazdu musi być to priorytetem.

Zostaw komentarz