Przedstawiciel handlowy — sprawdź, jak nim zostać
Podziel się
Praca przedstawiciela handlowego to trudne i wymagające zajęcie, które nie będzie odpowiednie dla każdego kandydata. Choć często w tym zawodzie nie jest wymagane szczególne wykształcenie, to potrzebne są pewne umiejętności praktyczne, takie jak prawo jazdy kategorii B, a także cechy osobowości, dzięki którym łatwiej nam będzie zjednać ludzi. Jak zostać przedstawicielem handlowym? Podpowiadamy.
Przedstawiciel handlowy — jakie powinien mieć wykształcenie?
Prawo nie reguluje warunków, jakie powinien spełniać przedstawiciel handlowy. Wszystko zależy od branży, w której chcemy podjąć pracę. W niektórych dziedzinach wystarczy nam średnie wykształcenie i duża merytoryczna wiedza z danego zakresu. Natomiast niektóre firmy wymagają od swoich pracowników wyższego wykształcenia kierunkowego. Preferowane przez pracodawców jest z pewnością wykształcenie na kierunkach takich jak: marketing i zarządzanie oraz psychologia. Część przedsiębiorstw zatrudnia wyłącznie osoby z wyższym wykształceniem, ponieważ uważają, że są one w stanie lepiej sobie poradzić podczas wypowiadania się na jakiś temat, a także lepiej wypadną podczas rozmowy z potencjalnymi kontrahentami itp. Niezależnie od skończonych studiów na takim stanowisku może być przydatna znajomość języków obcych. Są też miejsca, gdzie wymagane jest konkretne wykształcenie. Dotyczy to zazwyczaj doradcy techniczno-handlowego, gdzie poszukiwane są osoby posiadające wyższe wykształcenie kierunkowe na przykład: inżynier budownictwa, inżynier technologii chemicznej czy magister farmacji. Jest to spowodowane faktem, że w niektórych branżach przedstawiciel handlowy musi poza wiedzą na temat swoich produktów posiadać również szeroko pojętą wiedzę branżową i technologiczną, którą są w stanie zapewnić tylko studia.
Przedstawiciel handlowy — jakie powinien mieć umiejętności?
Głównym zadaniem przedstawiciela handlowego jest zwiększenie sprzedaży danego produktu lub usługi. To nie tylko odpowiednia prezentacja produktu, ale również przekonanie do niego klienta. Musi więc on wykazać się szeregiem różnego rodzaju cech zarówno organizacyjnych jak i interpersonalnych. Powinna to być osoba terminowa, o wysokiej kulturze osobistej, wiarygodności i skrupulatności, która dzięki tym cechom połączonym ze znajomością technik sprzedażowych, a także umiejętnościami negocjacyjnymi będzie umiała przekonać klienta do swoich racji. To stanowisko wyłącznie dla zorganizowanych i nastawionych na realizację celów osób, które są wytrwałe i umieją szybko podejmować samodzielne decyzje.
Jak zostać przedstawicielem handlowym?
Jeśli zastanawiamy się, w jaki sposób możemy podjąć pracę na stanowisku przedstawiciela handlowego, najpierw musimy określić, jakie są nasze oczekiwania co do tego stanowiska, a także, w jakiej dziedzinie i w jakiej firmie nasza kandydatura będzie mogła zostać pozytywnie rozpatrzona. Jeżeli mamy wykształcenie z zakresu budownictwa raczej nie zostaniemy zatrudnieni w firmie farmaceutycznej i odwrotnie. Jeżeli nie posiadamy żadnego wykształcenia kierunkowego, wtedy najlepiej ubiegać się o pracę w mniej specjalistycznych branżach, na przykład na stanowisku przedstawiciela handlowego konkretnej marki żywności lub kosmetyków. Jeżeli nie mamy żadnego doświadczenia a bardzo zależy nam na podjęciu pracy w tym zawodzie, możemy zacząć od stażu, podczas którego zdobędziemy cenne umiejętności i doświadczenie. O tym, jakie firmy potrzebują przedstawicieli handlowych, dowiemy się z artykułu: http://www.gazeta-msp.pl/?id=pokaz_artykul&indeks_artykulu=5213&co=nowe.