Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Profesjonalny zarządca nieruchomości – o jakim mowa?

Podziel się

Zarządca nieruchomości, by pełnił funkcję należycie, powinien być w tym co robi specjalistą. Jakie więc musi mieć on kwalifikacje?

Jakie obowiązki ma zarządca nieruchomości?

Wspólnota mieszkalna zawsze musi posiadać osobę, która będzie jej twarzą i która będzie w imieniu innych mieszkańców odpowiadać za bezpieczeństwo oraz stan bloku mieszkalnego i struktur wspólnoty. Taką osobą jest oczywiście zarządca nieruchomości, który ma na sobie naprawdę ogrom odpowiedzialności. Na barkach zarządcy spoczywa bowiem zapewnienie mieszkańcom dobrego i spokojnego życia w okolicy, która jest przez tę osobę czy też podmiot (zarządcą może być cała firma, która działa na określonych zasadach) doglądana. Jakie są jednak obowiązki zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim musi on zajmować się obsługą prawną, na przykład zapewniać płynność finansową wspólnoty, prowadzić księgowość i spis lokatorów, a także pilnować, aby wszelkie czynności wykonywane na terenie budynku odbywały się zgodnie z prawem. Dba on również o bezpieczeństwo oraz stan budynku, a w razie problemów zleca remonty i renowacje. Prowadzi również on komunikację z mieszkańcami i organizuje on posiedzenia rady wspólnoty.

Profesjonalny zarządca nieruchomości – jakie wymagania musi spełniać?

W teorii polskie prawo nie wskazuje obecnie wymogów, jakie musi spełniać zarządca nieruchomości, by objąć taką funkcję. Istnieją jednak pewne niepisane zasady, bez których trudno jest się nawet ubiegać o takie stanowisko. Najważniejszą kwestią jest oczywiście posiadanie odpowiedniej licencji na wykonywanie zawodu zarządcy, lecz często patrzy się również na to, czy potencjalny zarządca ma wykształcenie wyższe i czy nigdy nie był karany.

Zarządca nieruchomości a administrator – kto ma więcej pracy?

Porównując pracę zarządcy i administratora trudno nie odnieść wrażenia, iż to ten pierwszy ma więcej obowiązków. Administrator ma za zadanie… administrowanie nieruchomościami w Bydgoszczy, podczas gdy zarządca musi dodatkowo prowadzić ewidencję prawną i dbać o budynek bardziej przyszłościowo.

Zostaw komentarz