Wpisz aby wyszukać

Biznes i Finanse

Pożyczka na biznes – czy warto ją rozważyć?

Podziel się

Zakładanie nowego biznesu to często kosztowne przedsięwzięcie. Potrzebujemy nie tylko planu, ale także odpowiednich zasobów finansowych, dzięki czemu będziemy mogli zrealizować nasze marzenie o samodzielnym zarobku. Ale skąd wziąć na to pieniądze? Czy pożyczka to w tym przypadku dobre rozwiązanie?

Pomysł na biznes – czy to wystarczy?

Nie każdy spełnia się w pracy na etacie. Czasami marzymy o własnym biznesie niekoniecznie ze względów finansowych. Jest to równie wymagająca praca, w której musimy być stale gotowi na mierzenie się z nowymi wyzwaniami. Ale ma też wiele zalet, dla których podejmujemy to ryzyko. Właśnie dlatego, tak wiele osób decyduje się na samozatrudnienie i otworzenie biznesu, który wiąże się z ich zainteresowaniami lub który ma niemały potencjał na rynku.

Ale czy sam pomysł na biznes? Oczywiście, że nie. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak choćby to, czy będziemy w stanie pracować samodzielnie lub, czy konieczne będzie zatrudnienie pracowników. Pamiętać musimy też o zabezpieczeniu finansowym czy samym wkładzie. Powinniśmy opłacić też pracę księgowej oraz wypełnić mnóstwo papierologii, dzięki której będziemy prowadzić interes legalnie. Na początku musimy jednak zebrać pieniądze, które pozwolą nam podjąć się takich kroków. Skąd możemy je wziąć?

Skąd wziąć pieniądze na nowy biznes?

Jednym ze sposób na to, aby otworzyć swój własny biznes, jest wykorzystanie posiadanych już oszczędności. Możliwe, że wcześniej pracowaliśmy na etacie, dzięki czemu zabraliśmy przynajmniej część sumy, która wykorzystamy na założenie swojej działalności. Dlatego warto w każdym miesiącu odkładać przynajmniej niewielką sumę, która na przestrzeni wielu miesięcy lub lat będzie naszym wkładem własnym.

Możemy też założyć własny biznes z drugą osobą, dzięki czemu zyskamy wspólnika, który też będzie musiał zainwestować pieniądze. Zawsze łatwiej jest opłacić koszta, jeżeli dzielimy je na pół. Możemy też starać się o różnego rodzaju dotacje, jednak pamiętajmy, że aby je dostać, musimy spełnić określone warunki. Pieniądze na biznes możemy czerpać też z wynajmowania posiadanych nieruchomości bądź też ich sprzedaży. Czasami dziedziczymy po rodzinie domy bądź mieszkania, które są dla nas za duże. Możemy sprzedać je i kupić coś znacznie mniejszego, na przykład w mieści, gdzie ceny są znacznie niższe.

Jeszcze jednym pomysłem na zdobycie pieniędzy na nowy biznes jest kredyt lub po prostu pożyczka w odpowiedniej instytucji. Na początku określamy, jaka kwota będzie nam potrzebna i sprawdzamy, w jakim terminie możemy ją spłacić. Nie zakładajmy jednak, że już na początku nasz biznes zacznie przynosić zyski. Czasami trwa to nawet miesiącami, ponieważ wejście na rynek wcale nie jest takie proste i wymaga ogromnych pokładów cierpliwości.

Gdzie znaleźć najlepszą pożyczkę?

Ale gdzie znaleźć najlepszą pożyczkę? Warto szukać w zaufanych miejscach lub zapytać o to znajomych albo bliskich. Wybierając ofertę z polecenia, często czujemy się z tym najpewniej. Ale nie zawsze mamy takie możliwości, dlatego możemy również skorzystać między innymi z porównywarek internetowych, w których to przedstawione jest zestawienie najbardziej opłacalnych pożyczek.

Co więcej, warto też dowiedzieć się nieco więcej na temat samej pożyczki i tego, jakie odsetki będziemy spłacać lub czy przez pierwsze miesiące w ogóle będą występować (loando.pl/wpis/pozyczka-bez-odsetek).

Zostaw komentarz