Wpisz aby wyszukać

Technologia

Poznaj zastosowania i rodzaje szlifierko-polerek

Podziel się
Szlifowanie i polerowanie to długotrwały i żmudny proces, który w wielu przypadkach jest konieczny. Ręczne szlifowanie i polerowanie wymaga ogromnie dużo czasu, a nie zawsze uzyskany efekt jest zadowalający. Na szczęście są na rynku takie narzędzia jak szlifierko-polerki, które pozwolą wykonać tę pracę szybciej i efektywniej.

Szlifierko polerka – zastosowanie

Mówiąc o szlifierko polerkach nie sposób wymienić jednym zdaniem ich zastosowania. Są to bowiem urządzenia, które sprawdzają się w wielu różnych miejscach, a z ich pomocą można szlifować wiele przeróżnych materiałów. Przydają się do szlifowania elementów drewnianych, metalowych czy kamiennych. Doskonale nadają się zatem do polerowania mebli drewnianych, karoserii samochodowej czy blatów kamiennych. Korzystają z ich zarówno profesjonaliści, czyli stolarze, blacharze i lakiernicy, kamieniarze, jak i amatorzy, którzy od czasu do czasu wykonują jakieś drobne prace renowacyjne czy majsterkują. Dzięki szlifierko polerkom można nadać meblom zupełnie nowy wygląd, naprawić rysy na karoserii samochodu czy dokładnie wykończyć elementy własnoręcznie przygotowanej pergoli. Świetnie się sprawdzają zatem nie tylko w pracach remontowych, ale również w DIY, które cieszą się coraz większą popularnością.

Szlifierko – polerki – rodzaje

Patrząc na tak szerokie zastosowanie szlifierko-polerek nie dziwi fakt, że są to narzędzia dostępne w wielu różnych wariantach. Różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem tarczy oraz prędkością obrotów. Im mniejsza tarcza, tym łatwiej można manewrować szlifierko-polerką i tym mniejsze elementy można szlifować. Przy większych elementach i powierzchniach do szlifowania lepiej jednak sięgnąć po szlifierki z większymi tarczami, gdyż wtedy praca przebiega dużo szybciej.

Warto również zwrócić uwagę na prędkość obrotów. Można znaleźć szlifierko-polerki o obrotach od 600 obr/min do nawet prędkości 10 x większej czyli 6000 obrotów na minutę. Niektóre szlifierki są wyposażone w regulację prędkości, dzięki czemu samodzielnie można ustawić prędkość obrotów w zależności od potrzeb i rodzaju przedmiotu, który ma być polerowany.

Szlifierko-polerki – tarcze

Oprócz wspomnianych wyżej parametrów, czyli wielkości tarczy i prędkości obrotów, ważnym elementem szlifierko-polerki są tarcze. Producenci jak standardowe wyposażenie szlifierko-polerki sprzedają zwykle komplet z talerzem wyposażonym w uchwyt na rzep. Dzięki temu można mocować do szlifierki przeróżne materiały ścierne, od tych grubo ziarnistych, poprzez te średnioziarniste, aż do tych najdrobniejszych, pozwalających nadać szlifowanemu materiałowi ostateczny kształt. Taki uniwersalny talerz z rzepem daje nie tylko możliwość wyboru grubości materiału ściernego, ale również dopasowanie go do szlifowanej powierzchni. Inny jest papier ścierny do drewna, inny do metalu, a jeszcze inny jest materiał ścierny pozwalający na szlifowanie kamienia. Niektórzy producenci dołączają również do szlifierko-polerki nakładkę polerską z wełny.

Szlifierko – polerki – wygoda i bezpieczeństwo użytkowania

Szlifierko polerki są urządzeniami wykorzystywanymi przez długi czas. Szlifowanie powierzchni może trwać długi czas, dlatego profesjonalne urządzenia są wyposażone w blokadę wyłącznika do pracy ciągłej. Dzięki temu w czasie szlifowania trwającego przez dłuższy czas nie trzeba cały czas trzymać włącznika, co znacząco ułatwia prace szlifierskie i podnosi wygodę w trackie jej wykonywania.

Warto brać również pod uwagę wagę urządzenia. Dostępne są zarówno szlifierki ważące 1,5 kg, jak i takie o wadze 3,5 kg. Różnią się oczywiście rozmiarami i mocą, ale w niektórych przypadkach to waga może mieć decydujące znaczenie. Każdy producent podaje wytyczne na karcie produktu, więc dla wygody i komfortu późniejszego użytkowania warto zwrócić na to uwagę.

Wybierając szlifierko-polerkę warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo użytkowania. Większość profesjonalnych szlifierko-polerek jest wyposażona w różnego rodzaju zabezpieczenia takie jak np. osłony na tarczę. Są one wyposażone również w mechanizmy wyciszające ich pracę, dzięki czemu ograniczają one hałas wydawany prze szlifierkę w trakcie pracy, a tym samym podnoszą ergonomię i komfort pracy.

Szlifierko polerki w walizce

Niektórzy producenci oferują szlifierko-polerki w walizce. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, jeśli szlifierko-polerka nie jest używana na stałe w jednym miejscu, np. w warsztacie, ale trzeba się z nią przemieszczać. Walizeczka jest dostosowana rozmiarem do wielkości narzędzia oraz ma użyteczne schowki, w których można schować potrzebne akcesoria m.in. tarcze polerskie. Dzięki walizce spada ryzyko pogubienia akcesoriów, a sam transport jest zdecydowanie wygodniejszy.

Patrząc na wszystkie wyżej wymienione cechy, czyli szerokie zastosowanie, wygodę użytkowania oraz różnorodność rozmiarów bez wątpienia można stwierdzić, że szlifierko-polerka to narzędzie, które powinno się znaleźć w każdym warsztacie, i to zarówno profesjonalisty, jak i amatora.

Profesjonalne szlifierko-polerki znajdziesz na https://phuabc.com.pl/elektronarzedzia/szlifierki/szlifierko-polerki

Zostaw komentarz