Wpisz aby wyszukać

Technologia

Podstawowe informacje o czujnikach gazowych

Podziel się

Detektory gazowe powinny być montowane w miejscach, w których może nastąpić przekroczenie bezpiecznego dla zdrowia i życia człowieka stężenia określonych gazów. Chodzi tu o gazy toksyczne i wybuchowe. Niekiedy zastosowanie odpowiednich czujników jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Rodzaje czujników gazowych

Obecnie na rynku występuje bardzo wiele rodzajów czujników gazowych. Podstawowy ich podział to podział na czujniki jednogazowe i wielogazowe. Jak sama nazwa wskazuje, czujnik jednogazowy ma za zadanie wykrywać niebezpieczne stężenie w powietrzu tylko jednego, ściśle określonego gazu. Miernik wielogazowy natomiast zaprogramowany jest w ten sposób, aby alarmować w przypadku niebezpiecznego stężenia kilku gazów. Miernik wielogazowy może wykrywać trzy, cztery, a nawet sześć rodzajów różnych gazów – wszystko w zależności od tego, jakiego urządzenia konkretnie potrzebujemy. Oczywiście miernik wielogazowy będzie najodpowiedniejszy do miejsc, w których istnieje ryzyko gromadzenia się niebezpiecznego stężenia kilku gazów toksycznych. Tak będzie na przykład w pomieszczeniach przemysłu chemicznego, gdzie mamy do czynienia z różnymi niebezpiecznymi dla zdrowia człowieka substancjami. Czujniki gazowe możemy podzielić również na te o charakterze mobilnym, a także te stacjonarne. Mierniki przenośne to urządzenia niewielkich gabarytów, wykrywające stężenia nawet kilku gazów. Ich zaletą jest to, że można dotrzeć z nimi do trudno dostępnych miejsc. Czujniki stacjonarne natomiast działają w sposób stały i wykrywają stężenie określonych gazów tylko w jednym miejscu.

Gdzie umieścić mierniki gazowe?

Czujniki gazu stacjonarne najlepiej zamontować tam, gdzie istnieje największe ryzyko pojawienia się zbyt wysokiego stężenia danego gazu. Warto dobrać odpowiedni rodzaj miernika, biorąc pod uwagę specyfikę warunków panujących w pomieszczeniu, w którym urządzenie ma działać. Ważna jest nawet wilgotność powietrza. Przede wszystkim jednak zwróćmy uwagę na to, czy w danym miejscu nie będą gromadzić się również inne gazy, których wystąpienie potencjalnie może zakłócić przeprowadzanie pomiaru przez czujnik.

Zostaw komentarz