Wpisz aby wyszukać

Motoryzacja

Płyny niskokrzepnące do chłodnic samochodowych – co je wyróżnia?

Podziel się

Każdy kierowca z całą pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że chłodnia jest jedną z najważniejszych części układu chłodzącego pojazdu. To tam znajdują się podzespoły, które umożliwiają skuteczne chłodzenie silnika i chronienie go przez awariami spowodowanymi zbyt wysoką temperaturą. Niemniej jednak układ chłodzenia nie mógłby działać efektywnie gdyby nie krążący w nim płyn chłodniczy. Obecnie na rynku coraz większą popularnością cieszą się płyny niskokrzepnące. Wobec tego co je wyróżnia i co z pewnością warto o nich wiedzieć?

Czym są płyny niskokrzepnące?

Zacznijmy od samego wyjaśnienia odnośnie tego, czym w ogóle są płyny niskokrzepnące. Otóż śmiało można powiedzieć, że są to produkty dość złożone. Wynika to z faktu, że stawia się przed nimi wiele wymagań, którym muszą one sprostać. Okazuje się, że wymagania te ustalane są przez silniki spalinowe. Wraz z postępem technologicznym „serca” pojazdów stają się coraz bardziej doskonalsze i zaawansowane. Niemniej jednak nowoczesna konstrukcja silnika spalinowego znacznie utrudnia odprowadzanie ciepła. Wobec tego często zdarza się, że tradycyjne płyny chłodnicze nie są wstanie już tak skutecznie usprawnić tego procesu. Płyny niskokrzepnące zaś są zaprojektowane w taki sposób, by w żaden sposób nie oddziaływały ujemnie na to, co znajduje się w całym układzie chłodzenia, a także na wszelakie elementy, które z tym płynem będą miały styczność. Mowa tu przede wszystkim o elementach wykonanych z tworzywa czy też z metalu lub gumy. Co więcej płyn niskokrzepnący jest płynem o ponadprzeciętnej stabilności. W praktyce oznacza to, że przez cały czas eksploatacji nie wytrącają się z niego osady i półprodukty korozji. To z kolei zapobiega temu, że na ściankach układu chłodzenia można utrzymać optymalne warunki, które nie spowodują obniżenia jego wydajności w zakresie wymiany ciepła. To z kolei mogłoby doprowadzić do przegrzania silnika, a w efekcie nawet do jego uszkodzenia.

Skład płynów niskokrzepnących do chłodnic samochodowych

Nowoczesne płyny niskorzepnące oparte są głównie na boranach, fosforanach i krzemianach. Niemniej jednak w przeciwieństwie do płynów niskokrzepnących starej generacji nie zawierają one w sobie związków toksycznych jak np. azotynów i azotanów. Zostały one zastąpione nowoczesnymi zamiennikami jak np. solami metali alkaicznych. Świetnie rozpuszczają się one bowiem w roztworach wodno-glikolowych i mają świetne właściwości buforujące. Dodatkowo tworzą one związki, które stają się również dodatkową ochroną dla układu chłodzenia. Nie da się ukryć, że podczas pracy silnika, wzrasta jego temperatura, a glikol ulatnia się do kwasów, co stopniowo doprowadza do korodowania poszczególnych elementów. Dlatego też w płynach niskokrzepnących zastosowano dodatkowe środki buforujące, które mają temu skutecznie zapobiegać. Doprowadzają one bowiem do tego, że pH całego płynu nie ulega obniżeniu. Płyny niskokrzepnące to bez wątpienia jedna z najnowocześniejszych generacji płynów do chłodnicy. Faktem jest, że utrzymują one dość wysoką cenę rynkową, niemniej jednak biorąc pod uwagę ich zalety, nie powinniśmy się temu dziwić. Takie płyny niskokrzepnące są wstanie nie tylko skutecznie wspierać wymianę ciepła pomiędzy silnikiem, a chłodnicą, ale jednocześnie będą przeciwdziałać korodowaniu poszczególnych elementów układu chłodzenia. Dzięki swoim właściwościom ochronnym, są one również bezpieczne dla wszystkich gumowych lub syntetycznych elementów, które również spełniają niezwykle ważną rolę w układzie chłodzenia.

Dowiedz się więcej na https://www.artbor.pl/

Zostaw komentarz