Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Okienka rewizyjne – czym się charakteryzują?

Podziel się

Kuchnia i łazienka to miejsca, których aranżacja nie należy do najłatwiejszych. Trzeba dobrać odpowiednie rozwiązania praktyczne, które zapewnią komfort użytkowania. Należy pamiętać, że to właśnie w łazience i kuchni znajduje się najwięcej rur i zaworów, do których trzeba zachować dostęp. Z pomocą przychodzą okienka rewizyjne.

Czym są okienka rewizyjne?

Ściana pokryta płytkami czy tapetą wygląda estetycznie. Jednak musimy pamiętać, aby pozostawić otwory rewizyjne, które umożliwią łatwy dostęp do rur czy liczników. Okienka rewizyjne to jeden z pomysłów na estetyczne zasłonięcie otworów. Umożliwiają one dostanie się do: wodomierzy, ciepłomierzy, syfonów w urządzeniach sanitarnych oraz różnego rodzaju filtrów i zaworów, bez konieczności kucia płytek czy ściany. Są niezbędne tam, gdzie pojawiają się otwory rewizyjne, które ułatwiają naprawianie instalacji, zaworów czy uszczelek.

Okienka rewizyjne są najczęściej wykonane z plastiku, aluminium i występują w neutralnej kolorystyce. Dzięki temu pasują do każdego wnętrza, bez względu na jego charakter i styl urządzenia.

Gdzie stosować okienka rewizyjne?

Drzwiczki czy okienka rewizyjne są neutralne. Ich zadaniem nie jest ozdabianie pomieszczeń, a ułatwienie dostępu do miejsc, w których będzie można naprawić instalacje czy odczytać licznik. Niektóre mają wygodne rączki oraz zamek magnetyczny do otwierania, inne są jednolite. Drzwiczki i okienka rewizyjne powinny znajdować się maksymalnie 50 cm od syfonu, a otwór powinien mieć przynajmniej 20 cm szerokości i długości. Ułatwi to podjęcie działań naprawczych. Jeśli liczniki czy zawory znajdują się w nietypowym miejscu, na przykład na środku ściany, okienka rewizyjne są konieczne. Co prawda można na nich zawiesić szafkę, ale otwór musi być zostawiony.

Drzwiczki i okienka rewizyjne są niezbędne w łazience i kuchni, ale również w salonie, zwłaszcza jeśli mamy kominek. W tym przypadku okienko rewizyjne zakrywa i ułatwia dostęp do miejsca, w którym zbiera się sadza. W tym przypadku muszą być one aluminiowe, ze względu na wysokie temperatury.

Zostaw komentarz