Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Ocena ryzyka zawodowego – jak ją przeprowadzić?

Podziel się

Ocena ryzyka zawodowego jest bardzo ważną w każdym przedsiębiorstwie usługą, która wykonywana jest w ramach BHP. Dzięki temu pracownicy dokładnie wiedzą, jakie zagrożenia mogą na nich czekać w konkretnym zakładzie. W jaki sposób się ją przeprowadza?

Ocena ryzyka zawodowego – jak wygląda?

Ocena ryzyka zawodowego w Koninie to ustalenie wszelkich zagrożeń, które są obecne w zakładzie. W zależności od branży może być ich mniej lub więcej. Określają to specjaliści do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, którzy mają co do tego kompetencje.

Usługi BHP i PPOŻ. – firma Atest to rzetelnie wykonane pomiary w zakresie ryzyka zawodowego, które polegają głównie na dogłębnym sprawdzeniu każdego elementu pracy, ale również warunków, w których będą przebywać osoby zatrudnione.

Analizuje się wówczas również zakres obowiązków pracowników, którzy wykonują je w ramach umowy. Dzięki temu w łatwy sposób można dowiedzieć się, na co są narażeni najbardziej. Takie analizy przeprowadza się nie tylko w przypadku prac fizycznych, ale również umysłowych.

Ocena ryzyka zawodowego – w jakim celu się ją wykonuje?

Ocenę ryzyka zawodowego wykonuje się głównie po to, aby można było wyeliminować wszystkie możliwe zagrożenia w przedsiębiorstwie. Oczywiście niektórych nie da się pominąć, szczególnie pracując w przemyśle i podczas obsługi różnych maszyn.

Można jednak stworzyć instrukcję prawidłowego użytkowania konkretnych sprzętów oraz zachowania się podczas wykonywania obowiązków tak, aby pracownikom nie stała się krzywda. Obejmuje to także opis dotyczący ubioru roboczego.

Warto także zaznaczyć, że niektóre procesy w firmie można przekształcić tak, aby były o wiele bezpieczniejsze. Można w tym celu zaoferować przedsiębiorcy automatyzację oraz pracę na tak zwanej taśmie. Wtedy człowiek nie musi samodzielnie wykonywać niektórych czynności niebezpiecznych.

Ocena ryzyka zawodowego to przede wszystkim szereg czynności, które mają na celu wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń.

Zostaw komentarz