Wpisz aby wyszukać

Biznes i Finanse

Na co zwracają uwagę rekruterzy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

Podziel się

Nawet przygotowanie atrakcyjnego CV oraz interesującego listu motywacyjnego może zaprzepaścić nasze szansę na zatrudnienie jeśli odpowiednio nie przygotujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie sposób przewidzieć tego jak będzie przebiegać konkretne spotkanie o pracę, ale można podjąć wcześniej pewne działania, aby nauczyć się reagować na konkretne sytuacje. Na co więc szczególnie zwracają uwagę rekruterzy oraz jak nie dać się zaskoczyć? Podpowiadamy.

Wygląd

Na pewno pierwszą kwestią na którą zwróci uwagę rekruter jest nasz wygląd. Trzeba więc postarać się o to, aby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie z pomocą eleganckiego stroju w którym będziemy czuć się komfortowo. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zachowywać się maksymalnie naturalnie i pewnie. Jeśli chodzi o kolorystykę to warto postawić na neutralną czerń, brąz lub odcienie szarości. Należy przy tym brać pod uwagę profil konkretnej firmy. Jeśli wcześniej podczas rozmowy telefonicznej uzyskaliśmy informację na temat tego w jaki sposób się ubrać na spotkanie to należy przestrzegać tej zasady.

Wiedza na temat firmy i branży

W natłoku nieustannie wysyłanych CV i kolejnych rozmów kwalifikacyjnych można zapomnieć o tak istotnej kwestii jak zebranie szczegółów na temat konkretnej firmy do której aplikujemy. Rekruter z pewnością spróbuje wysondować to czy posiadamy chociaż podstawowe informacje związane z branżą. Następnie może poprosić o wskazanie cech przedsiębiorstwa w którym chcemy pracować. Jeśli jest to praca w Szczecinie lub w innym większym mieście to korporacje przywiązują dużą wagę do tego, aby potencjalny pracownik wiedział jak najwięcej na temat procesów, które mają tutaj miejsce. Jeśli jesteśmy w stanie szczegółowo odpowiedzieć na to pytanie to możemy skutecznie zaskoczyć pracodawcę.

Konkretne zdolności i umiejętności

Nie można być zaskoczonym w momencie w którym rekruter lub pracodawca zechce sprawdzić nasze umiejętności, które nabyliśmy w poprzedniej firmie lub na wybranym szkoleniu. Przeglądając oferty pracy można niekiedy znaleźć wzmiankę o tym, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może pojawić się konieczność przetestowania kandydata. Jeśli więc zaznaczyliśmy w CV wybrane umiejętności, na przykład znane języki obce lub oprogramowania to może pojawić się konieczność, aby pokazać pracodawcy w jaki sposób radzimy sobie z wymagającym zadaniem. Jeśli wyda nam się ono zbyt trudne to warto chwilę się zastanowić i jeśli zupełnie nic nie przychodzi nam do głowy to warto dać nieco inną odpowiedź, ale zrobić to w sposób kreatywny. Pracodawca może chcieć przetestować nasze umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Zostaw komentarz