Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Logopeda – kiedy warto się do niego zgłosić?

Podziel się

Logopeda to terapeuta, który pomaga w rozwiązywaniu problemów z wadami wymowy. To osoba, do której zgłaszają się zarówno rodzice z dziećmi, jak i dorośli. Im wcześniej dziecko trafi pod opiekę logopedy, tym szybciej może uporać się z problemami związanymi z wymową. Kiedy jest najlepszy czas, by udać się do logopedy?

Kiedy iść do logopedy?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie: „kiedy do logopedy?” jest jak najszybciej, gdy tylko spostrzeżemy niepokojące sygnały. Problemy z rozwojem mowy, niepokojące zmiany anatomiczne w budowie narządów mowy, wątpliwości czy dziecko dobrze słyszy, mówienie przez nos, brak wymawiania niektórych głosek – to najpopularniejsze powody, dla których logopeda w Szczecinie jest odwiedzany. Jeśli rodziców cokolwiek niepokoi, powinni zasięgnąć opinii logopedy. Dzięki temu wszelkie ewentualne problemy zostaną szybko zdiagnozowanie. Im szybciej wyłapany zostanie problem, tym lepiej i efektowniej pójdzie z jego rozwiązaniem. Ważne jest, by dziecku nie utrwalił się zły sposób mówienia, gdyż może to wpływać na długość terapii.

Terapia u logopedy nie jest niczym wstydliwym

Wiele osób twierdzi, że dzieci mają czas na rozwój mowy. Często rodzice nie udają się do logopedy, nawet z czterolatkiem, który nie mówi. Terapia u logopedy czy psychoterapia w Gdańsku nie jest niczym wstydliwym. To wczesne diagnozowanie problemów, które mogą rzutować na całe życie. Dlatego też, gdy rodzice widzą cokolwiek niepokojącego, powinni jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Terapia pomoże odpowiednio stymulować rozwój mowy i pozytywnie wpłynie na jej rozwój. Bagatelizowanie prostych spraw, może skutecznie opóźnić terapię bardziej złożonego problemu. Lepiej dmuchać na zimne, niż potem żałować, że czegoś się nie dopilnowało. Co prawda terapia logopedyczna dorosłych jest możliwa, ale jest zwykle długotrwała.

Wady wymowy mogą utrudniać relacje z rówieśnikami i tym samym obniżać poczucie własnej wartości u dziecka. Dlatego tak ważne jest wczesne udanie się do logopedy i zdiagnozowanie problemu.

Zostaw komentarz