Leczenie łuszczycy – farmakoterapia, fototerapia, leczenie naturalne
Podziel się
Łuszczyca jest chorobą skóry, której głównym objawem są zmiany chorobowe na skórze i jej wytworach – paznokciach. W zależności od tego jak silne są zmiany i gdzie występują można wdrożyć różne sposoby terapii, tak by zapewnić pacjentowi komfort i optymalne efekty leczenia.
Leki czy fototerapia? Łuszczyca leczenie różnymi metodami
Pacjenci po usłyszeniu diagnozy, a czasem na długo przed jej potwierdzeniem pytają o leczenie łuszczycy i możliwe sposoby terapii. Generalnie wszystkie sposoby leczenia można zakwalifikować do dwóch głównych grup:
- Farmakoterapia – w skład której wchodzą metody ogólnoustrojowe, czyli leki stosowane wewnętrznie (tabletki, kapsułki), oraz leki stosowane zewnętrznie – kremy, żele i maści na łuszczycę.
- Fototerapia – terapia światłem, polegająca na naświetlaniu skóry światłem o odpowiedniej długości fali. Naświetlanie promieniami UV może dawać bardzo dobre efekty, zwłaszcza w połączeniu z lekami fotouczulającymi. Nie jest to jednak terapia dla wszystkich chorych, o wskazaniach decyduje lekarz.
Zobacz: Dermokosmetyki, szampony na łuszczyce w sklepie Verdelab
Łuszczyca leczenie miejscowe polega na stosowaniu maści, które zawierają substancje aktywne o działaniu nawilżającym, regenerującym, pocieniającym skórę, ułatwiającym usuwanie łusek i łagodzącym swędzenie. Zwykle maści te są oparte na składnikach takich jak:
- dziegcie – czyli produkty pochodzące z węgla drzewnego, mają bardzo intensywny zapach, którego wielu pacjentów nie toleruje, jednak warto się do nich przekonać z uwagi na dobre działanie na skórę chorego;
- cygnolina – hamuje proliferacje (podział komórek) naskórka, przez co zmniejsza łuskę;
- sterydy – można je stosować jako terapię uderzeniową, przez kilka, kilkanaście dni, następnie należy zrobić przerwę z uwagi na możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych i stopniowe zmniejszenie działania;
- substancje natłuszczające, kondycjonujące – zapobiegają pękaniu zmian i sączeniu się z nich wydzieliny;
- analogi witaminy D – zmniejszają łuskę i zaczerwienienie skóry;
- retinoidy – działają kondycjonująco na skórę pokrytą łuskami.
Łuszczyca – leki bez recepty zwykle mają działanie wspomagające, łagodniejsze niż w przypadku preparatów wydanych z przepisu lekarza, jednak w lekkich postaciach choroby mogą być wystarczające.
U osób, u których zmiany łuszczycowe nie są zbyt nasilone możliwe jest zastosowanie wyłącznie leczenia miejscowego. U osób w poważniejszym stanie koniecznością jest leczenie ogólnoustrojowe. Leczenie doustne łuszczycy polega na stałym przyjmowaniu leków np. sterydów doustnych lub leków działających na podziały komórkowe. Leczenie ogólnoustrojowe musi być prowadzone pod nadzorem lekarza.
Łuszczyca skóry głowy i paznokci
Leczenie owłosionej skóry nieco różni się od leczenia zmian na skórze gładkiej. Leczenie Łuszczycy głowy zwykle prowadzone jest za pomocą substancji rozpuszczonych w płynach. Substancje aktywne są analogiczne do wcześniej wymienionych, jednak mają inną formę – szamponów na łuszczycę, lotionów, olejków, pianek i żeli. Również w tym przypadku konieczne jest usunięcie łusek, aby uniemożliwić wnikanie substancjom aktywnym. Zmiany na paznokciach również mogą występować w chorobie jak łuszczyca. Leczenie ich nie różni się bardzo od leczenia skóry gładkiej. Stosuje się kremy i maści oraz lakiery aplikowane na płytkę paznokciową po delikatnym jej opiłowaniu.
Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej po potwierdzeniu diagnozy, dzięki temu pacjent może nauczyć się schematów terapii i zapobiec wystąpieniu powikłań choroby (grzybicy paznokci) lub zaostrzeń.
Naturalne sposoby leczenia łuszczycy
Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem wiedzy można powiedzieć, że naturalne leczenie łuszczycy może być wdrażane pomocniczo, jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, choć część maści np. dziegciowe jest opartych na składnikach pochodzenia naturalnego.
Łuszczyca podsumowanie
Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, jeśli podejrzewasz u siebie chorobę zwróć się po poradę do lekarza internisty, lekarza medycyny rodzinnej lub najlepiej do dermatologa. Specjalista wyjaśni Ci jakie leki na łuszczycę można zastosować w Twoim przypadku i czy możesz podjąć fototerapię. Łuszczyca leczenie ma przewlekłe, choroby nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie łagodzić objawy choroby. Jeśli rozpoznano u Ciebie chorobę i zadajesz sobie pytania łuszczyca jak leczyć, zwróć się po poradę do lekarza, naturalne sposoby na chorobę można stosować wspomagająco, jednak zwykle nie wystarczają one do osiągnięcia zadowalającego efektu terapeutycznego.